Kustannus-Mäkelä Oy
21:10 - 24.10.2021

/ Findance
Hölmöjä iltasatuja saa jatkoa: Entistä hölmömpiä iltasatuja - lapsien palaute innostaa: "Niitä luetaan uudelleen ja uudelleen"

Hölmöjä iltasatuja -kirja saa jatkoa uudella kokoelmalla Entistä hölmömpiä iltasatuja.

Käsikirjoittaja Ville Nummenpään ja graffititaiteilija Hende Niemisen luomus sopii erityisesti 5-8-vuotiaiden huvittamiseen.

Eräästä helsinkiläispäiväkodista kerrotaankin, että heidän pienryhmässään rakastetaan Ville Nummenpään kirjoittamia ja Hende Niemisen kuvittamia satuja: ”Niitä luetaan uudelleen ja uudelleen. Joidenkin lasten kohdalla kirja on avannut kokonaan kirjamaailman ja sadun kuuntelemisen taidon.”

Nummenpää on palautteesta mielissään.

– Hölmöjä iltasatuja onnistui siinä missä pitikin, eli kirja naurattaa, ruokkii mielikuvitusta ja jopa innostaa keksimään omia tarinoita, hän sanoo.

Nieminen tarkentaa, että he olivat alun perinkin visioineet tekevänsä kirjasarjan, sillä he ovat viettäneet oman lapsuutensa jatko-osien parissa.

– Joten ajatuksemme oli lähteä tekemään toinen toistaan hölmömpiä kirjoja, hän sanoo.

– Ja kun tietää, että yleisö on jo olemassa, oli mukavaa kehitellä uusia kuvioita, Ville Nummenpää jatkaa.


Vanhoja tuttuja sekä uusia hahmoja

Kuvittaja Hende Nieminen kertoo miettineensä ensimmäisen kirjan jälkeen, mitä esimerkiksi Rolle Robotille tai Räminäpandoille tapahtuu seuraavaksi. Rolle ja Räminäpandat ovat vahvasti menossa mukana, mutta noin puolet tarinoista tuo sivuille myös uusia tuttavuuksia.

– Näitä ovat esimerkiksi ulkonäkökriisistä kärsivä valas, työkseen hölmöilevät höntsäpömppäset sekä maailman tylsin ihminen maailman tylsimmässä sadussa, kirjoittaja Ville Nummenpää kertoo.

– Villen mielikuvitus on ollut villinä, ja pyrin antamaan kuvitusten kautta vielä jännittävämpiä näkökulmia tarinoihin, Nieminen sanoo.

– Tavoite oli tosiaan lisätä kierroksia. Isompaa, hauskempaa ja hölmömpää. Väitän että tässä onnistuttiin, ja lupaammekin kirjan olevan jopa 400 % edeltäjäänsä hölmömpi! Mutta unikirjaksi siitä ei taida olla…, Nummenpää miettii.