21:47 - 03.11.2009 musiikki / Findance
Lily Allenia haukkuva brittilaulajatar hyväksyy piratismin - "todellinen muusikko ansaitsee keikkailemalla"
22-vuotias brittilaulajatar Joss Stone on hyökännyt kollegansa Lily Allenin piraattimielipiteitä vastaan.
Juuri uuden Colour Me Free! -albuminsa julkaisseen Stonen mielestä ihmisten tulee saada ladata musiikkia ilmaiseksi ja artistien tienata rahansa keikkailemalla.
- Lily Allenin täytyy myydä levyjä, koska hän ei ole laulaja ja se ei ole loukkaus, koska luulen, että hän tietää sen itsekin, Stone sanoo The Mirror -lehdessä.
- Hän on pikemminkin esiintyjä ja persoonallisuus kuin laulaja. Todelliset muusikot esiintyvät ihmisille livenä ja ansaitsevat sillä elantonsa.
- Taistelua piratismia vastaan ei voi voittaa, joten hyväksykäämme se ja tuloksena voi olla jotain kaunista, Joss Stone tuumii.
