Timbalandin oli alunperin määrä esiintyä Sydneyssa, Australiassa tänään. Shock Value 2008 Australian Tourin siirryttyä kuukaudella eteenpäin koko miehen kiertueaikataulu on vähintäänkin sekava.
Nettitietojen mukaan räppäri/tuottaja aloittaa Australian-kiertueensa Sydneysta 15. elokuuta. Sen jälkeen miehen tie vie Brisbaneen, Adelaideen ja Perthiin.
22. ja 23. elokuuta Timbaland on kuitenkin ongelmissa. Perjantaille 22. elokuuta myydään lippuja miehen keikalle sekä Melbourneen Australiaan että Puolan Coke Live Music Festivaliin Krakovaan.
23. elokuuta Timbalandin olisi tarkoitus saapua esiintymään Lahteen, mutta samalle päivälle on merkitty keikka myös Uuden-Seelannin Aucklandiin.
RHS Promotionsin mukaan Australian ja Uuden-Seelannin päällekkäin olevat keikat on peruttu. Australialainen Undercover puolestaan on kertonut, että myös Uuden-Seelannin keikan järjestävä taho vakuuttaa Timbalandin esiintyvän maassa suunnitellusti, mutta he eivät olleet saaneet yhteyttä jenkkitähden managementiin.
Ylen pop-uutisten mukaan Timbalandin konserttiin Lahteen on myyty 7 000 lippua, mutta viime päivien kohu ja epätietoisuus keikasta on hidastanut lipunmyyntiä.
Joka tapauksessa on selvää, että Lahdessa ei nähdä Timbalandin ensimmäistä live-esiintymistä kuten on joissakin yhteyksissä hehkutettu.
Keikkojen päällekkäisyydestä uutisoi ensimmäisenä The Voice.
Timbaland
