Keatanan Viya / Alamy / AOP
03:40 - 19.10.2022

viihde / Findance
Vuoden 1972 lento-onnettomuudesta selvinneet turvautuivat kannibalismiin - "Ei ollut muuta vaihtoehtoa"

Santiagoon matkalla ollut 45 matkustajan lentokone syöksyi Andien vuoristoon 13. lokakuuta 1972. Lentokoneessa matkusti mm. rugby-joukkueen jäseniä ja heidän läheisiään.

Andien lento-onnettomuus muistetaan myös siitä, että henkiinjääneet joutuivat lopulta turvautumaan kannibalismiin selviytyäkseen.

Onnettomuuden 50. vuosipäivänä Sunday Times -lehdelle puhuneet selviytyjät sanoivat, että se oli pakko tehdä, jotta he jäisivät henkiin.

Onnettomuudesta selvinnyt Ramon Sabella sanoi, että kuolleiden ystäviensä lihan syöminen tuntui "kauhealta" ja "vastenmieliseltä", mutta selitti, että he "tottuivat siihen", koska ei ollut muuta mahdollisuutta.

Hän sanoi, että he turvautuivat kannibalismiin muun ryhmän suostumuksella, koska selviytyjät lupasivat toisilleen, että jos joku heistä kuolee, muut ovat velvollisia syömään hänen ruumiinsa.

Jose Luis Inciarte sanoo, että vaati "paljon energiaa ja luonteenlujuutta" syödä lento-onnettomuudessa kuolleiden lihaa, jotta eloonjääneet matkustajat pysyisivät hengissä.

Inciarte kertoi, että ryhmä piti kokouksen, jossa he keskustelivat mahdottomasta ja tulivat siihen tulokseen, että "ei ollut muuta vaihtoehtoa".