Kesko
11:15 - 07.02.2022 / viihde / Findance
K-Ruoka-sovellus uudistuu - ruoan tilaamisesta "entistä helpompaa"

Ruoan nettimyynti on ollut Suomessa lupaavassa kasvussa.

K-ryhmä on nyt uudistamassa K-Ruoka-sovelluksen, jonka luvataan tekevän ruoan tilaamisesta aiempaa sujuvampaa. K-Ruoka-sovelluksella kerrotaan olevan jo miljoona rekisteröitynyttä käyttäjää.

- Olemme Suomen ruoan verkkokaupan markkinajohtaja, ja kehitämme jatkuvasti digitaalisia palveluitamme vastaamaan asiakkaidemme muuttuvia tarpeita. Entistä useampi tekee tilauksensa tulevaisuudessa puhelimella, ja uusi sovellus tekee siitä entistä helpompaa, kertoo Antti Rajala Keskolta.

Uusi sovellus pyrkii tekemään asiakkaan ostokokemuksesta enemmän perinteisen kaupan kaltaista mm. kauppakohtaisilla valikoimalla ja paikallisilla tuotteilla.


- Kauppamme ovat tunnettuja siitä, että ne ovat valikoimaltaan aina asiakkaidensa näköisiä. Se näkyy myös sovelluksessamme, joka on jatkossa entistä enemmän asiakkaan oman K-kaupan näköinen, Rajala toteaa.

Uusi sovellus tulee julkaisuun helmikuun aikana.

artikkelin avainsanat:
Antti Rajala K-ryhmä Kesko ruoka verkkokaupat