
Tanskalaisessa museossa on näytillä taiteen nimissä Lamborghini, The Oddity Central kertoo [lähde].
Viime syyskuussa ARoS Aarhus Kunstmuseum -museo kutsui yleisön katsomaan paikan päälle mustaa Lamborghini Gallardoa. Eikä pelkästään katsomaan, vaan naarmuttamaan sitä.
Kolmen viikon ajan ihmisillä oli mahdollisuus naarmuttaa haluamallaan tavalla kallista italialaista urheiluautoa. Autoa vahingoitettiin niin innokkaasti, että museo joutui keskeyttämään touhun, koska auto olisi kohta ollut täysin ilman maalipintaa.
Nyt auto, joka on tiettävästi muuttunut taiteeksi, on museossa nähtävillä naarmutuksineen päivineen. Museo halusi näyttää, "että mitä tahansa teet, se jättää jälkensä yhteiskuntaan jossa elät. Kukaan ei ole koskematon, sillä jokaisella pienellä teolla on vaikutusta kokonaisuuteen." Alla kuva.
RT 9GAGTweets: At a Danish museum there is a lamborghini you can scratch all you want. pic.twitter.com/eVDn996XSB— Top Fun For You (@Top_Fun_4_U) 7. huhtikuuta 2017