
Pixabay
08:10 - 04.04.2017 viihde / Markku Leppilampi
Brittien salainen suunnitelma julki - ydinpommi tunneliin
Julkaistujen salaisten asiakirjojen mukaan briteillä oli kylmän sodan aikaan erikoinen sotasuunnitelma Venäjän varalle, Mirror kertoo [lähde].
Brittien puolustusministeriön vuonna 1969 laatimassa suunnitelmassa nimittäin aiottiin räjäyttää Britannian ja Ranskan välinen Kanaalitunneli. Suunnitelma tehtiin, vaikka tunneli ei ollut tuolloin vielä edes rakenteilla.
Räjähteenä ei olisi käytetty mitä tahansa sähikäistä, vaan ydinpommia. Tällä oli tarkoitus keskeyttää venäläisten mahdollisen hyökkäyksen eteneminen.
Ydinpommiin päädyttiin siksi, että olisi 100-prosenttisen varmaa, ettei tunnelia voisi käyttää invaasioon. Myös insinöörit varoittivat, etteivät tavalliset räjähteet saisi aikaan tarpeeksi tuhoa.