20-vuotiaan miehen arvostaman aarteen heittäminen pois ei ollut mieluisa yllätys. Tapaus sattui Taiwanissa ja levisi oikeusjutun myötä mediaan, Oddity Central kertoo.
62-vuotias äiti teki pojan mielestä pahan virheen, kun äiti laittoi tämän sarjakuvakokoelman kierrätykseen. Kaksikko eli yhdessä samassa taloudessa, kun teko tapahtui.
Kyseessä olivat manga-tyyppiset sarjakuvat. Niiden seassa oli ainakin Attack on Titan -kokoelma.
Kun äiti törmäsi sarjakuvaan, hän huomasi niiden olevan hiukan kosteita. Silloin hän päätti laittaa ne kierrätykseen, koska tilasta oli puutetta. Saatavilla olevien tietojen mukaan äiti oli myös "tympääntynyt" sarjakuvakokoelmaan.
Välit ovat nyt poikki
Äiti ei kysynyt pojaltaan, voiko sarjakuvat heittää pois. Kun poika saapui kotiin ja huomasi 32-osaisen sarjakuvakokoelmansa olevan poissa, hän oli äärimmäisen vihainen. Lopulta poika soitti poliisille.
Oikeudessa poika sanoi äitinsä tuhonneen hänen henkilökohtaista omaisuuttaan ilman suostumusta. 20-vuotiaan mukaan Attack on Titan on hyvin suosittu keräilyharvinaisuus, ja uuden kokoelman löytäminen tulisi olemaan erittäin vaikeaa.
Äiti perusteli pois heittämistä sarjakuvien kosteudella ja tilan puutteella. Hän haluaisi tehdä sovinnon poikansa kanssa, mutta poika ei suostu puhumaan äidilleen. Asian oikeuskäsittely on tiettävästi vielä kesken.
