
Barot´s-ketjulla on Suomessa tällä hetkellä kuusi fast casual -ravintolaa. Ensimmäinen ravintola avattiin Järvenpäähän vuonna 2018 ja viimeisin Raisioon tämän vuoden helmikuussa.
Toimitusjohtaja Toni Kivilahti paljastaa, että tavoitteena on nyt perustaa Suomeen yhteensä 30 ravintolaa.
- Kun ravintolamäärä on sopusuhtainen, tietty uniikkius säilyy. Pääkaupunkiseutu ja muut yliopistokaupungit ovat isoja painopistealueita. Tavoittelemme retail park -tyyppisiä kaupallisia alueita, mutta olemme kiinnostuneita myös kauppakeskuksista. Nykypäivänä saavutettavuus on keskiössä, Kivilahti tuumii.
Liiketilojen lisäksi tarvitaan uusia franchise-yrittäjiä. Yhtiö pyrkii löytämään myös kansainvälisiä yhteistyökumppaneita, joiden toiminta on eettisesti kestävää.
- Kirjasimme kansainvälistymisstrategiaamme ennen koronaa, että vuonna 2023 meillä on ensimmäinen ravintola ulkomailla. Parhaillaan tutkimme Espanjaa, kertoo Kivilahti.
Kivilahden mukaan pikaruokaloiden ja perinteisten ravintoloiden välille sijoittuva fast casual -konsepti kasvaa nyt maailmanlaajuisesti. Tutkimusten mukaan ulkona syöminen ei tule tulevaisuudessa vähentymään.
- Kilpailuetuna olemme pystyneet luomaan fast casual -konseptia alusta alkaen. Tiedostamme myös vastuullisen kuluttamisen ja muut kasvavat ilmiöt, kuten arjen hektistymisen ja elämysten hakemisen. Ne luovat tarvetta nopeille ja helposti saataville ratkaisuille. Elämysten osalta panostamme paitsi hyvään ruokaan, myös asiakaskokemukseen ja tilojen viihtyisyyteen.
Valtaosa Barot´sin valikoimasta on hampurilaisia. Tarjolla on myös vegaanisia ja gluteenittomia vaihtoehtoja. Asiakas on saa itse valita hampurilaisensa kastikkeen seitsemästä vaihtoehdosta.
- Olemme huikean ylpeitä omasta tuotteestamme ja etenkin kastikkeistamme, jotka olemme kehittäneet omalla reseptillämme. Olemme saaneet asiakkailta palautetta, kuinka tuote muuttuu ihan eri makuiseksi vain kastiketta vaihtamalla. Ylivoimaisesti myydyin kastike ja oma suosikkini on valkosipuli, Kivilahti kertoo.