Svart Records
05:10 - 29.03.2022

musiikki / Findance
Esa Saarinen -klassikko Filosofia vinyylipainoksena

Esa Saarinen -klassikkoalbumi tulee uudelleen!

Svart Records julkaisee Esa Saarisen vuonna 1984 ilmestyneen Filosofia-pitkäsoiton 350 vinyylin eränä kesäkuussa.

Mukana on 8-sivuinen liite, jossa on mukana myös uusi Saarisen haastattelu, sanoitukset ja kappalekohtainen dokumentaatio,

Albumi sai alkunsa, kun Ralf Örn ja Jaana Rinne pyysivät julkkisfilosofilta sanoituksia toiselle levylle.

- Olimme studiolla tämän ihan muun henkilön albumia varten. Ralf halusi kuulla, miltä ääneni kuulostaa siinä yhteydessä puhuttuna ja nauhoitettuna. Hän innostui äänestäni, ja hetken päästä oltiinkin tekemässä minun levyäni, Esa Saarinen kertoo.


Parhaiten levyltä muistetaan kappale Poikarakkaus.

- Kun Poikarakkaus ilmestyi singlenä, oli huomattavaa innostusta ja myös jonkinasteista tyrmistystä kappaleen rohkaisevaan sävyyn homoseksuaalista rakkautta koskien. Kun LP tuli, se ei herättänyt samanlaista innostusta. Olin hämmästynyt, kuinka ulkopuoliseksi silloinen rockmaailma näki sen, muistelee Esa Saarinen.

Filosofia ilmestyy vinyylinä 22. kesäkuuta 2022.

Esa Saarinen: Filosofia

A1. Filosofi
A2. Tingi ja taivu
A3. Karuselli
A4. Pitkä ja kaunis ystävyys
A5. Kuohuviini

B1. Poikarakkaus
B2. Paratiisi
B3. Rakkaani mennyt on menneeseen
B4. Ohuessa ilmanalassa

artikkelin avainsanat:
Esa Saarinen Poikarakkaus Svart Records