Alamy / AOP
22:10 - 09.11.2019 / maailmalta / Markku Leppilampi
Nainen sai hengenvaarallisen reaktion miehensä siemennesteestä - syynä käytetty lääke

FOx News kertoo [lähde] naisen epäonnisista sänkypuuhista miehensä kanssa.

Pariskunta oli harrastanut seksiä, jonka jälkeen naisen tila muuttui hengenvaaralliseksi. 46-vuotias nainen alkoi muutama tunti seksin jälkeen valittaa sekavuudesta, ripulista ja kutinasta käsissä sekä jaloissa.

Kyseessä oli anafylaktinen reaktio. Se johtui hänen miehensä nauttimasta lääkkeestä.

Nainen altistui penisilliinille miehensä siemennesteen kautta. Nainen on kyseiselle antibiootille allerginen. Viimeksi hän oli saanut penisilliiniä lapsena.

Naiselle määrättiin toista antibioottia sairaalassa - 24 tunnin päästä hänen oireensa olivatkin ohi. Kotiin hän sai mukaansa adrenaliinikynän, mikäli hän saisi vielä oireita.

Naista ohjeistettiin myös pidättäytymään seksistä miehensä kanssa vähintään viikon ajan vielä miehen lääkityksen loputtua.

artikkelin avainsanat:
seksi terveys