Pixabay
17:10 - 10.05.2017

maailmalta / Markku Leppilampi
Mies piileskeli luolassa Mount Everestillä! Hölmön tempun takia 20 000 euron sakot

Metro kertoo [lähde] eteläafrikkalaisen miehen oudosta rahansäästötempusta - joka tietysti meni pieleen.

43-vuotias Ryan Sean Davy ei nimittäin halunnut maksaa Mount Everestille kiipeämisestä. Nepal laskuttaa vuorelle kiipeämisestä noin 10 000 euroa.

Davy oli kiivennyt yksin 6400 metrin korkeuteen, kunnes hän jäi kiinni. Valtion virkamies Gyanendra Shresth näki hänet ja lähestyi tätä, mutta mies pinkaisi pakoon. Hänet löydettiin myöhemmin piileskelemästä luolasta.

Davy saattaa saada viiden vuoden maahantulokiellon tai kymmenen vuoden kiipeilykiellon maassa. Sakkoja hän saa noin 20 000 euroa.

artikkelin avainsanat:
kahjot rikolliset oudoimmat


Suomalainen industrial metal ansaitsee oman Spotify-soittolistansa: Turmion Kätilöt, Ruoska, Valhetta, Tuoni, 2 Times Terror, RTPN... Klikkaa soittolistaan ja tallenna!