Erik Pendzich / Shutterstock / AOP
08:10 - 02.11.2023

viihde / Findance
Scarlett Johansson haastaa oikeuteen Lisa AI -sovelluksen, joka käytti häntä mainoksessaan

Hollywood-tähti Scarlett Johansson on haastanut oikeuteen tekoälysovelluksen, joka käytti hänen nimeään ja ulkonäköään mainoksessaan ilman lupaa.

Kyseessä on 22 sekuntia kestävä mainos, jonka julkaisi sovellus nimeltä Lisa AI: 90s Yearbook & Avatar.

Johanssonin edustajat vahvistivat Variety-lehdelle, että hän ei ole ryhtynyt sovelluksen edustajaksi, ja hänen asianajajansa, Kevin Yorn, on hoitanut tilanteen oikeudellisesti. Mainos havaittiin 28. lokakuuta ja on sen jälkeen näyttänyt kadonneen internetistä.

"Emme ota näitä asioita kevyesti. Kuten tavallisesti tällaisissa tilanteissa, käsittelemme asian kaikilla oikeudellisilla keinoilla, jotka meillä on käytettävissämme", Yorn kertoi Varietylle.

Mainoksen sisältö

Varietyn mukaan mainos alkaa vanhalla pätkällä Johanssonista Marvelin Black Widow -elokuvan kulissien takana.

Johansson sanoo: "Moi kaikki! Olen Scarlett ja haluan, että tulette mukanani..." ennen kuin grafiikka peittää hänen suunsa ja ruutu siirtyy AI:lla generoituihin kuviin, jotka muistuttavat näyttelijää. Feikkiäänellä, joka matkii Johanssonia, mainos jatkuu sovelluksen esilletuomisella.

Mainoksessa lukee pienellä printillä: "Kuvat tuottanut Lisa AI. Tällä ei ole mitään tekemistä tämän henkilön kanssa."

Lisa AI -sovellukset, jotka Convert Software on luonut, ovat edelleen saatavilla App Storessa ja Google Playssa.

Muut julkkikset samassa tilanteessa

Johansson ei ole ainoa näyttelijä, jolta on varastettu nimi ja ulkonäkö mainontatarkoituksiin.

Viime kuussa Tom Hanks varoitti sosiaalisessa mediassa fanejaan mainosvideosta, joka sisälsi tekoälyversion näyttelijästä.

"Varokaa! ... Minulla ei ole mitään tekemistä sen kanssa", Hanks kirjoitti Instagram-tarinassaan.



Ota talteen Spotifyn Vappu 2025 - Suomihitit -soittolista! Klikkaa ja kuuntele!