Sami Kuokkanen
18:10 - 10.11.2021

elokuvat / Findance
J-P Valkeapää aloitti Hetki lyö -rikoskomedian kuvaukset Espanjassa - Outi Mäenpää pääosassa

Kotimaisen rikoskomedian, Hetki lyö (Hit Big), kuvaukset ovat alkaneet Espanjassa ohjaaja J-P Valkeapään johdolla.

Syksyllä 2022 ensi-iltansa saavaa elokuvaa tähdittävät Outi Mäenpää, Johannes Holopainen, Ilkka Heiskanen, Jukka-Pekka Palo, Jari Pehkonen, virolainen Pääru Oja ja tanskalainen Besir Zeciri.

Espanjan Aurinkorannikolle sijoittuvan elokuvan keskiössä on Outi Mäenpään esittämä ex-missi Marjaleena, joka pitää Espanjassa baaria, eikä pysyttele itsekään erossa baarinsa antimista.

Marjaleena on työllistänyt myös Vili-poikansa (Johannes Holopainen) ja entisen rikollisen Mikon (Ilkka Heiskanen). Arki kuitenkin muuttuu, kun Marjaleenan aviomies Mato (Jukka-Pekka Palo) vapautuu vankilasta.

- Pienilläkin rikollisilla on usein suuria unelmia. Tämän rikostarinan myötä esille nousevat kysymykset ihmisyydestä, ajan kulusta ja kuolevaisuudesta. Päähenkilöt kohtaavat eletyn elämän seuraukset, kukin tavallaan. Aurinkorannikko on päähenkilöidemme mielenmaisema - yhtäältä kimalteleva ja huumaava unelma, toisaalta täynnä pimeän yön uhkaa, ohjaaja J-P Valkeapää kertoo.

J-P Valkeapää
J-P Valkeapää - Kuva: Pietari Peltola

J-P Valkeapää

Heki lyö on Valkeapään neljäs elokuva. Hänen edellinen elokuvansa, Koirat eivät käytä housuja, oli kansainvälinen menestys.

- J-P Valkeapää kuuluu ehdottomasti kansainvälisesti tunnetuimpiin ohjaajiimme, ja tämä on ollut selkeästi havaittavissa myös kansainvälisissä neuvotteluissa. Kiinnostus elokuvaa ja sen laatua kohtaan on suurta. Kuvaukset ovat hyvässä vauhdissa; voin luvata, että Hetki lyö tulee olemaan ainutlaatuinen elokuva niin Suomen kuin koko maailman valkokankailla, Elokuvayhtiö Komeetan tuottaja Daniel Kuitunen kehaisee.