Pandemia tyhjentää kivijalkaliikkeitä ja haastaa kaupan alaa kehittämään toimintaansa ennennäkemättömällä vauhdilla. Forum Jyväskylä vastaa haasteeseen uudistamalla ilmettä ja kokeilemalla aivan uusia toimintamalleja: ensi viikolla kokeilussa on ilmaiset kotiinkuljetukset Jyväskylän keskustan lähialueelle.
”Kauppakeskusta pitää kehittää jatkuvasti. Kaupan ala on ollut myllerryksessä jo pitkään, ja nyt jos milloin on aika kokeilla uusia tapoja palvella asiakkaita”, kauppakeskuspäällikkö Tommy Forsman toteaa.
Keskiössä ovat asiakkaan tarpeet
Koronan myötä useat yritykset ovat siirtyneet tekemään kauppaa digikanaviin. Myös monet Forum Jyväskylän liikkeet, ovat ottaneet verkkokaupan ja somen osaksi myyntiään. Asiakkaat ovat voineet tutustua liikkeiden tuotteisiin esimerkiksi Instagramin kautta ja varata haluamansa tuotteen noudettavaksi liikkeestä kontaktien minimoimiseksi.
Nyt kauppakeskus kokeilee jotain täysin uutta: Forum tarjoaa asiakkaille ilmaisen kotiinkuljetuksen 8 km säteellä kauppakeskuksesta. ”Ravintoloiden ja kahviloiden kohdallahan kotiinkuljetus on ollut jo pitkään arkipäivää erilaisten alustojen kautta. Nyt mietittiin, että miksei samaa kokeiltaisi vaatteiden ja asusteiden kanssa”, Forsman kertoo.
”Tämä on asiakkaiden tarpeisiin vastaamista parhaimmillaan: tuomme tuotteet näkyviin siellä, missä asiakkaat muutenkin käyttävät aikaansa, eli tällä hetkellä sosiaaliseen mediaan. Ostamisesta pyritään tekemään mahdollisimman helppoa ja turvallista.”
Kauppakeskuksen tehtävä on tukea kivijalkaliikkeitä
Kauppakeskusten kohtaloa on verkkokaupan yleistyessä spekuloitu runsaasti. Ne, jotka kehittävät toimintaansa, kuitenkin pärjäävät. Forum on tänä vuonna uudistanut verkkosivunsa ja kauppakeskuksen 1. kerros remontoidaan vuoden loppuun mennessä. 1. kerrokseen muuttaa mm. Jyväskylän keskustan ensimmäinen Lidl. Myös muita kerroksia kunnostetaan uuden brändi-ilmeen mukaiseksi.
”Itse rakennuksen uudistaminen ja ilmeen päivittäminen on tietenkin tärkeää asiakkaiden viihtyvyyden takia, mutta pandemia on osoittanut, että kauppakeskus voi ottaa myös suurempaa roolia liikkeidensä tukemisessa. Uusien toimintatapojen testaus ja liikkeiden auttaminen digikanavien haltuunotossa on osa tätä”, Forsman kertoo.
Tapahtumat digitaalisiksi ja kauppakeskus verkkoon
Kun korona iski viime vuonna, kaikki tapahtumat kauppakeskuksessa peruttiin turvallisuussyistä. Nyt elämä jatkuu pandemiasta huolimatta ja kevään Forumba-tapahtuma on siirretty vikkelästi verkkoon – pääasiassa Instagramiin – pandemiatilanteen jälleen yllyttyä. Forumban aikana 12.–17.4. Forumin kanavissa voi seurata monipuolisia livelähetyksiä ja ilmainen kotiinkuljetus järjestetään valikoiduille tuotteille 15.–17.4.
”Tietysti tilanne on koronan vuoksi erikoinen, mutta uusia tapoja on täytynyt kehittää aina. Niin ala on toiminut myös ennen pandemiaa. Se on tehnyt muutoksesta vain nopeampaa.”
