Express kertoo [lähde] Archeodoku YouTube-kanavan tekemästä videosta.
Videolla pohditaan Itämerestä kesällä 2011 löytynyttä "ufoa." Oudosta muodostelmasta on sanottu aiemmin muun muassa, että se sisältäisi metallia, jota ei voi syntyä luonnossa itsestään.
YouTube-videolla väitetään, että Itämeren muodostelma on yhtä kaukana pyramideista kuin esihistoriallinen Stonehenge - muodostelmassa siis olisi jokin yhteys näihin paikkoihin?
Videolla väitetään niin ikään muodostelman olevan ufon sijaan antiikkinen 14 000 vuotta vanha temppeli. Videon tekijöiden mukaan muodostelman ympärillä on elektromagneettinen kenttä - samantyyppinen, joka on väitetysti pyramidien ja Stonehengen ympärillä.
Elektronisten laitteiden on väitetty lakkaavan toimimasta 200 metrin päässä muodostelmasta.
Muodostelmasta on kuultu useita hurjia ja vähemmän hurjia teorioita. Sitä on väitetty muun muassa natsien sukellusveneansaksi.
