viihde /
Koululaisten arki mullistuu: nettikone taattava jokaiselle
Ensi syksystä alkaen Internet kuuluu jokaisen peruskoululaisen, lukiolaisen ja ammattikoululaisen perusoikeuksiin. Koulun on taattava esteetön nettiin pääsy jokaisella teoriatunnilla. Käytännössä jokainen istumapaikka tullaan siis varustamaan tietokoneella, joka pysyy suljettuna vain koetilaisuuksissa.
Tietoyhteiskuntatoimikunnan aloitteesta syntynyt ratkaisu on herättänyt luonnollisesti epäluuloja. Kuinka opiskelija voi enää keskittyä olennaiseen?
- Yliopistoissa ja ammattikorkeakouluissa läppärit ovat jo kaikilla ja tulokset ovat silti olleet hyviä. Itse asiassa nettiaikakauden on koettu vain parantaneen oppimisen tasoa. Miksei se siis toimisi positiivisella tavalla myös nuorempien keskuudessa, toimikunnan puheenjohtaja Pentti Hirvonen kommentoi Findance.comille.
- Facebook on luonnollisesti ainaisena kiusauksena ja isommat pojat saattavat eksyä kielletyille sivuille, mutta eikös sitä tehdä työpaikoillakin, eikä tuottavuus ole laskenut, toimikunnan sihteeri Regina Vanto huomauttaa.
- Eikös tärkeintä ole, että opettaja ei huomaa mitään, toimikunnan opettajien edustaja Pekka S. Karma lisää kieli poskessa.