
Aurinkoenergiaa voi hyödyntää jo nyt muun muassa aurinkopaneelien avulla, mutta joidenkin tieteilijöiden unelmana on ollut siirtää sitä avaruudessa olevan satelliitin kautta.
Nyt kalifornialaisen Caltechin tutkijat ovat onnistuneet kokeessa, jossa siirrettiin onnistuneesti aurinkoenergiaa Maahan satelliitin kautta, kertoo Science.
- Kukaan ei ole tehnyt tätä aiemmin, avaruustutkija Sanjay Vijendran sanoi Euroopan avaruustutkimuskeskuksesta.
- He tuovat uskottavuutta tähän aihepiiriin demonstroimalla sen mahdollisuuksia, Vijendran jatkoi.
Pidetty epäkäytännöllisenä ja kalliina
Uskottavuus onkin ollut yksi avaruudesta sädetettävän aurinkoenergian ongelma. Sitä on pidetty epäkäytännöllisenä ja kalliina, sillä sateelliitteja ja laukaisuja tarvittaisin huima määrä, ja satelliittien keräimien pinta-alan pitäisi kattaa kilometrejä.
Nykyisin tekniikka olisi kenties mahdollista toteuttaa, sillä aurinkokennot ja mikroaaltolähettimet ovat halvempia ja tehokkaampia. Robotit voivat puolestaan jo lähitulevaisuudessa koota erilaisia rakennelmia ja asioita kiertoradalla. Laukaisujen kustannuksetkin ovat pienentyneet yritysten kuten SpaceX ansiosta.
Viimeaikaiset ESA:n ja Ison-Britannian hallituksen tilaamat tutkimukset viittaavat siihen, että kiertoradalla pyörivät jättiläisgeneraattorit voisivat tulevaisuudessa tuottaa sähköä kustannuksilla, jotka ovat verrattavissa maahan sijoitettuihin ydinvoimaloihin.
Kokeessa käytetty lähetysteho oli pieni, vain 200 milliwattia, mutta tiimi pystyi ohjaamaan säteen kohti Maata ja havaitsemaan sen Caltechin vastaanottimella, joka todisti tekniikan toimivuuden.