
Tämän viikon perjantaina ensi-iltaan tulevan Watchmen-sarjakuvafilmatisoinnin ohjaaja Zack Snyder vakuuttaa, että ainakaan hän ei tule tekemään jatkoa elokuvalle.
Snyder sanoo Access Hollywoodille, että jatko-osan tekemisessä ei olisi järkeä, koska se nollaisi koko elokuvan tarkoituksen.
- En missään tapauksessa tule olemaan mukana jatko- tai esiosan teossa. Haluaako studio tehdä? Ei aavistustakaan.
Myös sarjakuvan fanit ovat pääosin jatko-osaa vastaan.
- Fanit tappaisivat, jos yrittäisimme tehdä vielä jotain muuta, The Comedianin esittäjä Jeffrey Dean Morgan on todennut.
- Jos tekisimme esiosan, jota ei ole kirjoittanut Alan Moore, meidät ristiinnaulittaisiin. Emme voisi kävellä enää kadulla. Ellei Warner Bros halua sitten kaikkien näyttelijöiden kuolevan, mies vitsailee.
Tähän mennessä nähdyt elokuva-arvostelut ovat kuitenkin tyrmänneet jo tämänkin elokuvan.