15:02 - 02.03.2009

elokuvat / Findance
Arman Alizad yhdistää tappelun ja matkailun Kill Arman -ohjelmassa


Jim starttaa 24. maaliskuuta uuden matkailuohjelman Kill Arman, jossa Arman Alizad tutustuu erilaisiin matkakohteisiin ja kussakin uuteen taistelulajiin.

"Olen viimeiset kolme vuotta halunnut tehdä tämän ohjelman. Persialaisena poikana soturin elämä on aina kiehtonut minua. Teimme tämän ohjelman, jotta ihmiset ympäri maailman voisivat ymmärtää, miten paljon lajien harrastajat uhraavat hikeä ja verta saavuttaakseen tietyn henkisen ja fyysisen tason elämässään. Komiikkaakin ohjelmassa on paljon, sillä onhan se huvittavaa, kun laitetaan 38-vuotias, vähän ylipainoinen räätäli kamppailulajien harrastajien ympyrään", Alizad kertoo ohjelmasta.

"Ohjelma ei ole pelkkää kamppailua, vaan se on täynnä harvinaisia journalistisia haastatteluja. Olen haastatellut Amerikan kahden pahimman jengin Cripsien ja Bloodsien jäseniä. Olen haastatellut entistä Yakuzan jäsentä sekä aitoon samuraiperheeseen kuuluvaa mestaria. Haastattelin vangitun ja kidutetun sekä myöhemmin PolPotin hirmuvallasta paenneen kambozhalaista mestaria, jota ilman yhtä lajeistamme ei olisi tänä päivänä enää olemassakaan. Meillä on FBI:n huumeryhmän undercover-poliisin haastattelu sekä kuvauspaikkoina kohteita, joissa ennen meitä on käynyt ainoastaan Discovery- sekä National Geographic-kanavat", Alizad jatkaa ohjelman sisällöstä.

Kill Arman Jimillä tiistaisin klo 22.00 alkaen 24. maaliskuuta.





artikkelin avainsanat:
Arman Alizad Kill Arman