Petri Aho / Nelonen
05:10 - 26.05.2021

musiikki / Findance
Syksyn Vain elämää -kaudella mukana mm. Pyhimys, Arttu Wiskari, Chisu ja Abreu

Valtavaksi tv-ilmiöksi noussut Vain elämää tarjoilee jälleen syksyllä uutta musiikkia sekä sydäntä sykähdyttäviä hetkiä Hirvensalmen kesäisissä maisemissa.

Uudella Vain elämää -kaudella mukana ovat nämä kahdeksan artistia: Tuure Kilpeläinen, Pyhimys, Arttu Wiskari, Abreu, Jukka Poika, Suvi Teräsniska, Chisu ja Anssi Kela

Vain elämää -ohjelman 12. tuotantokausi starttaa Nelosella ja Ruudussa syyskuussa.

Arttu Wiskari:

"Jännitän eniten ehdottomasti Chisun tapaamista. Chisuhan on sellainen superstar! Mä oon itse tällainen läskiperseinen suomalainen äijä, ja Chisu on vähän niin kuin tapaisi Marilyn Monroen. Se on upea ilmestys!"

Arttu Wiskari on noussut kymmenen vuoden aikana yhdeksi Suomen suosituimmista artisteista, ja hänet on palkittu mm. Vuoden iskelmä -Emmalla. Jalometalleja niittäneen laulajan julkaisut hipovat yksi toisensa jälkeen Spotifyn kärkisijoja.

Wiskarin viides ja viimeisin studioalbumi nousi suoraan virallisen albumilistan ykkössijalle, ja albumin nimikkokappale Suomen muotoisen pilven alla nousi samalla vuoden 2019 soitetuimmaksi radiobiisiksi.

“Oon aina rakastanut sitä työtä, mitä oon kulloinkin tehnyt - oli se sitten rautakaupan myyjä tai muusikko. Mä oon elävä esimerkki siitä, että välillä mahdottomista unelmista voi tulla totta”, Arttu Wiskari summaa matkaansa musiikkimaailman huipulle.

Vain elämää -ohjelman kahdeksannella kaudella nähty Arttu saapuu ensimmäistä kertaa Satulinnaan, sillä edellinen leirikokemus on Espanjasta, Mondan linnasta.


ABREU:

”Vain elämää on ollut mun koko urani yksi siisteimmistä kokemuksista. Se rakkauden määrä, mikä siellä oli kymmenen päivän aikana uusien ihmisten kanssa, niin se jäi tosi positiivisena mieleen."

16-vuotiaana Idols-kilpailusta ihmisten tietoisuuteen ponnistanut ABREU on pitkällä urallaan julkaissut 8 albumia. Artisti on palkittu kahdesti Emma Gaalassa Vuoden naissolistiksi, ja hän on kiertänyt kaikki maamme suosituimpien festivaalien lavat.

Aiemmin englannin, espanjan ja portugalin kielillä levyttänyt artisti vaihtoi kielen suomeen ja valloitti sen myötä vielä suuremman yleisön sydämet. Uudistumisen myötä ABREU on ollut itsekin entistä vahvemmin mukana biisien tekemisessä ja löytänyt sitä kautta aivan uuden palon musiikkia kohtaan. Jo lähes 15-vuotisen uran tehnyt ABREU oli ensimmäistä kertaa mukana Vain Elämää -ohjelman toisella tuotantokaudella vuonna 2013.

“Mun mielestä on uskomattoman siistii saada tehdä sellaista työtä, että kun tuut töistä kotiin, oot niin innoissas, ettet saa unta”, ABREU iloitsee.

Anssi Kela:

"Kuuluisiko tässä vastata, että odottaa tulevalta kaudelta sitä, että löytyisi se tosi rakkaus. Se on vissiin joku eri ohjelma... Leikkimielellä ollaan lähdetty mukaan. Työkaverit ilmoitti.”

Anssi Kelan debyyttialbumi Nummela teki ennätyksen olemalla 2000-luvun myydyin albumi Suomessa. Fyysistä albumia on myyty kaikkiaan huimat 157 000 kappaletta. Laulaja-lauluntekijä-muusikon 20-vuotinen ura on ollut täynnä uuden musiikin luomista ja toinen toistaan suositumpia hittejä.

Huikean lavakarisman omaava artisti on kahminut vuosien varrella lukuisia palkintoja, ja hänet on palkittu myös Erikois-Emmalla.

“Mun tehtävä maailmassa on tuoda tänne vähän iloa. Kun keikalla näkee ihmisten reaktiot, se antaa merkityksen tälle työlle. Tää on se hetki ja paikka, minne mä kuulun”, Kela pohtii. Artisti on nähty aiemmin Vain elämää -ohjelman neljännellä kaudella.


Suvi Teräsniska:

"Mä odotan ehdottomasti eniten, että pääsee laulamaan. Tässä on vuosi oltu niin lukossa, että laulamista on tullut tehtyä aivan liian vähän. Ihana päästä laulamaan!”

Suvi Teräsniskan omintakeinen tulkinta ja ainutlaatuinen ääni ovat iskostuneet syvälle suomalaisten sydämiin. 11 albumia julkaisseen iskelmäartistin lähes jokainen julkaisu on ylittänyt platinarajan, ja hänet on palkittu muun muassa Iskelmä-Finlandialla, Kullervo Linnan Säätiön palkinnolla sekä Vuoden iskelmäalbumin ja Vuoden lastenmusiikkialbumin Emmoilla.

Rakastettu artisti oli raskaana viidennen Vain elämää -kauden kuvauksissa, ja perhettä ja juuriaan suuressa arvossa pitävä laulaja on nykyään kolmen lapsen äiti.

“Mulla on ollut täydellinen elämä. Kaiken jälkeen, mitä elämässä on tullut vastaan, oon onnellinen ollessani juuri tässä. Oon elänyt, kokenut ja tuntenut”, Suvi Teräsniska pohtii.

Jukka Poika:

"Mä tiedän ennakolta muutaman tyypin, jonka kanssa on luultavasti aika hauska hengata, ja jos vanhat merkit pitää paikkansa, niin ne loputkin paljastuu sellaisiksi, joiden kanssa on kiva olla.”

Jukka Pojalla on takanaan jo yli 20-vuotinen ura, joka alkoi yhtyeistä Soul Captain Band ja Kapteeni Ä-ni. Yli kymmenen vuotta sitten tehdystä soolouran läpimurrosta asti, hän on ollut Suomen reggaemusiikin kärkinimiä julkaisten hittejä hittien perään.

Hyväntuulinen artisti on palkittu mm. Vuoden biisi-, Vuoden esiintyjä- ja Vuoden miessolisti -Emmalla. Perhettään syvästi arvostava Jukka keikkailee nykyään myös puolisonsa kanssa.

“Ajattelen tosi paljon mieltä ja mielen toimintaa, paljon myös sen mielettömyyttä. Mä oon runoilija, enkä pysty johtamaan ketään - ainoastaan muistuttamaan omantunnon asioista ja ihmisten kohtelemisesta”, Vain elämää -ohjelman toisella tuotantokaudella mukana ollut Jukka Poika pohtii.

Tuure Kilpeläinen:

”Siellä on sellaisia ihmisiä, joita on nähnyt vaan vilaukselta jossakin takahuoneessa. Tossa on keskenään erilaisia ihmisiä, se on aina kiinnostavaa.”

Suurta suosiota nauttiva Tuure Kilpeläinen ja Kaihon Karavaani -yhtye on julkaissut lukuisia albumeita, joista monet ovat ampaisseet albumilistojen kärkisijoille. Niin kotimaassa kuin ulkomaillakin yleisöä viihdyttäneen ja Emma-palkitun yhtyeen kappale Autiosaari on ollut elävän musiikin esitetyin kappale.

Monipuolisen ja pitkän uransa aikana monilahjakkuus on tehnyt musiikkia useissa eri kokoonpanoissa niin itselleen kuin mm. Anna Puulle, Jonna Tervomaalle ja Vesa-Matti Loirille.

“Kaikkein oleellisin asia on rakkaus. Se on universaalia ja kaiken ytimessä. Lopulta me kaikki ollaan yhtä”, maalailee yhdeksännelläkin tuotantokaudella Satulinnassa vieraillut Tuure Kilpeläinen.

Chisu:

"Odotan eniten Arttu Wiskarin tapaamista ja myös keskusteluja Pyhimyksen kanssa. Hän vaikuttaa tosi älykkäältä ja ajassa kiinni olevalta tyypiltä."

Viidennellä Vain elämää -kaudella ihastuttanut Chisu on julkaissut yhteensä kuusi sooloalbumia ja kahminut urallaan jo 12 musiikkialan himoittua Emma-palkintoa.

Tämä suomalainen musiikkivaikuttaja käänsi vuonna 2011 historian kirjoissa uuden sivun pokkaamalla ensimmäisenä naisena Vuoden tuottaja -Emman. Chisu on monilahjakkuus ja poikkeuksellinen uranuurtajana, joka tunnetaan myös upeista musiikkivideoistaan.

“Visuaalisuus on aina näytellyt tärkeää roolia elämässäni. Myös työssäni se kulkee käsi kädessä musiikin kanssa. Ne ovat kokonaisuus”, kuvailee upeaääninen Chisu.

Pyhimys:

”Mä olen avoin ja avomielinen. Mulla ei ole mitään odotuksia. Mä odotan, että tulee olemaan hauskaa, mutta rankkaa.”

Musiikkialan moniottelija Pyhimys eli Mikko Kuoppala tunnetaan maineikkaista kokoonpanoista ja työstään levy-yhtiössä muiden artistien taustavaikuttajana.

Satulinnassa ohjelman yhdeksännellä tuotantokaudella mukana ollut Pyhimys, on yksi Teflon Brotherseista ja julkaissut sooloartistina 11 albumia, joista useampi on noussut kirkkaasti albumilistan kärkeen. Pyhimyksen ja Teflon Brothersien albumeita on striimattu yhteensä yli 360 miljoonaa kertaa. Vuonna 2019 tämä moniulotteinen artisti tyhjensi Emma Gaalan palkintopöydän voittamalla yhteensä kuusi Emma-palkintoa.

“Tiedostaminen ja tietoisuus on vain tosi pieni osa ihmisen aivotoimintaa. Intuition avulla voi valita, mihin kannattaa fokusoitua. Se on viisauden korkein muoto”, syksyllä 40 vuotta täyttävä Pyhimys miettii.



Ota talteen Spotifyn Vappu 2025 - Suomihitit -soittolista! Klikkaa ja kuuntele!