
Yle Radio 1 aloittaa tänään klo 12.10 uuden kolmiosaisen sarjan Oluen kuohuva historia. Kaikki jaksot ovat heti kuunneltavissa Yle Areena -palvelussa.
Käsityksemme mukaan Suomi on viinamaa – tai on ainakin ollut. Tämä ei kuitenkaan pidä paikkaansa, sillä nykyisen Suomen perukat ovat olleet olutseutuja jo tuhansia vuosia.
Perehdymme kolmiosaisessa sarjassa suomalaisen oluen alkulähteisiin ja selvitämme oluen historiaa sekä panimoiden vaiheita. Sarjan viimeinen osa vie meidät sotien jälkeiseen aikaan: puhumme suomalaisen alkoholikontrollin kummallisista piirteistä ja keskioluen vapauttamisesta vuoden 1969 alussa. Mitä siitä seurasikaan?
Haastateltavina historiantutkija Jenni Lares, toimittaja Jussi Rokka, avainasiakaspäällikkö Janne Laiho, toimittaja Anikó Lehtinen ja yhteiskuntahistorian yliopistonlehtori Hanna Kuusi. Toimittaja on Seppo Heikkinen.
alkoholi Aniko Lehtinen Hanna Kuusi Janne Laiho Jenni Lares Jussi Rokka Oluen kuohuva historia olut Seppo Heikkinen Yle Areena Yle Radio 1