
Ruutu+ tarjoaa nyt vuonna 2017 ilmestyneen scifi-elokuvan Valerian and the City of a Thousand Planets.
Luc Bessonin ohjaamaa elokuvaa tähdittävät Dane DeHaan, Cara Delevingne, Clive Owen, Rihanna ja Ethan Hawke (kuvat nimiä klikkaamalla).
Eletään 2700-lukua. Valerian (Dane DeHaan) ja Laureline (Cara Delevingne) ovat erikoistehtäviä suorittava tiimi, joka ylläpitää järjestystä ihmisten asuttamilla alueilla. Puolustusministeriön määräämää tehtävää suorittaessaan kaksikko saapuu henkeäsalpaavan upeaan Alphan kaupunkiin – valtavaan metropoliin, jossa lajit universumin kaikilta laidoilta ovat eläneet yhdessä vuosisatojen ajan jakaen tietonsa, älynsä ja kulttuurinsa toistensa kanssa. Alphan keskellä on mystinen, pimeä voima, joka uhkaa tuhannen planeetan kaupungin rauhanomaista elämää. Valerianin ja Laurelinen on kiirehdittävä tunnistaakseen uhkaava pimeys ja suojellakseen ei vain Alphan, vaan koko universumin tulevaisuutta.
Elokuva perustuu Pierre Christinin ja Jean-Claude Mézièresin Valerian ja Laureline -sarjakuviin.
Suomen Netflix lisäsi juuri 61 elokuvaa - katso lista täällä.
Katso Valerian and the City of a Thousand Planets -traileri alla:
Cara Delevingne Clive Owen Dane DeHaan Ethan Hawke Luc Besson Rihanna Ruutu scifi / fantasy Valerian and the City of a Thousand Planets Valerian ja Laureline