Minecraft juhlii 10 vuotta - pelin luojaa Markus "Notch" Perssonia ei kutsuta juhliin nettikäyttäytymisen vuoksi
Alamy / AOP


pelit /

Minecraft juhlii 10 vuotta - pelin luojaa Markus "Notch" Perssonia ei kutsuta juhliin nettikäyttäytymisen vuoksi

Suosikkipeli Minecraft täyttää 17. toukokuuta jo kymmenen vuotta.

Tukholmassa järjestetään myös 10-vuotisjuhlat, mutta pelin luojaa Markus "Notch" Perssonia ei ole kutsuttu paikalle, kertoo Variety [lähde].

GameSpotin mukaan Microsoft ei ole pitänyt Perssonin Twitter-käyttäytymisestä. Persson on mm. kirjoittanut Twitterissä, että "on ok olla valkoinen" ja haaveillut heteroseksuaalien pride-päivästä.

- Hänen kommenttinsa ja mielipiteensä eivät edusta Microsoftia, Mojangia ja Minecraftia, Varietylle kommentoidaan.

Persson myi 2014 firmansa Mojangin ja Minecraftin kaikki oikeudet Microsoftille 2,5 miljardilla dollarilla. Samalla hän astui sivuun pelin kehittelystä.

Aiheet
Jaa artikkeli
WhatsApp
Myös Snapchatissa