Sami Parkkinen
11:28 - 23.08.2018 / musiikki / Findance
Kotiteollisuus julkaisee syyskuussa albumin Valtatie 666 ja singlen Järjen ääni - syksyn keikat

Kotiteollisuus julkaisee 21. syyskuuta uuden pitkäsoittonsa Valtatie 666. Albumia edeltään 5. syyskuuta ilmestyvä single Järjen ääni.

Uudella albumillaan Kotiteollisuus jatkaa siitä, mihin edellisellä Vieraan vallan aurinko -levyllään jäi. Eli luvassa on "jo lähes eeppisiin mittasuhteisiin kasvavia kitaravyörytyksiä sekä räväkämpää rutistelua".

- Valtatie 666 oli kyllä harvinaisen pitkä reissu, mutta palkitseva ja välillä myös piinaava. Itse käytin levystä työnimeä ”Hermoromahduksen partaalla”. Yleensähän me teemme levyt valmiiksi kertarunttauksella, mutta tämän levyn äänitykset ajoittuvat aikahaarukkaan 25.9.2017 - 26.7.2018. Pelkät äänitykset kestivät siis jo melkein vuoden. Kun tähän lisätään biisien säveltäminen ja sanoittaminen, puhutaan yli puolestatoista vuodesta. Se on meille pitkä aika, Jouni Hynynen kommentoi.

- Siinä oli tosin hyvätkin puolensa. Saimme kehitellä biisejä rauhassa ja äänittää joitain osittain uudestaankin. Sanoitusten puolesta kyseessä on selkeästi Kotiteollisuuden yhtenäisin levy. Voidaan puhua jopa teemalevystä. Kyseessä on eräänlainen ihmisen ja Perkeleen vuoropuhelu. Aihe on toki vanha, mutta ikuinen. Ajatuksena on se, ettei meitä alakerrassa mikään Perkele odota, eiköhän ne perkeleet löydy ihmisen pään sisältä. Niitä sitten jokainen meistä yrittää eri tavoin karkottaa tai houkutella esiin.

SÖTEM TAI SAVEEN 2018 -KIERTUE:

14.09. Heinola, Tukkijätkä
15.09. Radio Rock-risteily
21.09. Helsinki, Virgin Oil.
22.09. Kitee, Karhu
29.09. Vammala, Stage

06.10. Seinäjoki, Rytmikorjaamo
12.10. Vantaa, Tulisuudelma
13.10. Tampere, Olympia
19.10. Ii, Iisakki
20.10. Nivala, Tuiskula
26.10. Köyliö, Lallintalo
27.10. Turku, Apollo

02.11. Lappeenranta, Amarillo
03.11. Imatra, Osmos Cosmos Bar
10.11. Lammi, Yökerho Hovi
16.11. Valkeakoski, Waltikka
17.11. Lapua, Bar Oscar
23.11. Oulu, Hevimesta
24.11. Helsinki, Tavastiaklubi
30.11. Kuopio, Henry´s Pub

01.12. Jyväskylä, Lutakko

artikkelin avainsanat:
Kotiteollisuus