Kanadalainen tarkka-ampuja surmasi ISIS-taistelijan ennätyksellisen matkan päästä - maailmanennätys
Alamy / AOP


maailmalta /

Kanadalainen tarkka-ampuja surmasi ISIS-taistelijan ennätyksellisen matkan päästä - maailmanennätys

Fox News raportoi [lähde] kanadalaisen tarkka-ampujan uskomattomasta laukauksesta, joka vei ISIS-taistelijan hengen.

Tarkka-ampuja ampui peräti 3,54 kilometrin päästä, joka on tiettävästi maailmanennätys, mikäli nyt ennätyksistä puhuminen on sopivaa sotatouhuissa. Asiasta on kuitenkin uutisoitu ympäri maailmaa.

- Kanadalaisista erikoisjoukoista voidaan varmistaa, että Joint Task Force 2 -ryhmän sotilas osui kohteeseen 3540 metrin päästä, Kanadan armeijasta tiedotettiin.

- Todellinen haaste oli ottaa huomioon tuulen nopeus ja suunta, Yhdysvaltojen armeijan tarkka-ampuja Ryan Cleckner kommentoi kanadalaisen laukausta.

Sitä missä laukaus ammuttiin ei kerrottu. Tietojen perusteella kyseessä oli Mosulin kaupunki Irakissa.

Tarkka-ampuja käytti kiväärinään McMillan TAC-50 -kivääriä.

Aiheet
Jaa artikkeli
WhatsApp
Myös Snapchatissa