Alamy / AOP
19:10 - 20.04.2016 maailmalta / Markku Leppilampi
Noudatithan tärkeää ohjetta Ikean huonekalun asennuksessa? - jo kolmas lapsi kuoli
22-kuukautinen poika Philadelphiasta kuoli, kun Ikean myymä huonekalu kaatui hänen päällensä, Metro kertoo [lähde].
Äiti sanoo laittaneensa poikansa päiväunille ja tarkistaneensa tilanteen 20 minuutin välein. Kaksi lasta on kuollut aiemmin vastaavanlaisessa onnettomuudessa.
Kyseessä on Ikean Malm-sarjan lipasto.
- Tällä hetkellä ei ole suunnitelmissa vetää pois markkinoilta Malm-lipastoja. Tutkimme kuitenkin tapauksen faktoja ja mahdollisia seuraavia askelia, joita kenties vaaditaan, Ikean edustaja kertoi.
Ikea pahoitteli syvästi tapahtunutta. Tuotteen asennuksessa ei tiettävästi ollut noudatettu ohjetta kiinnittää se seinään.
Suomalainen industrial metal ansaitsee oman Spotify-soittolistansa: Turmion Kätilöt, Ruoska, Valhetta, Tuoni, 2 Times Terror, RTPN... Klikkaa soittolistaan ja tallenna!