Alamy / AOP
09:10 - 31.12.2015

maailmalta / Markku Leppilampi
Mies veti roolia ja kiristi teinipoikaa WhatsAppissa - huonosti kävi

25-vuotias singaporelainen mies Mohammed Zareen Wahid yritti kiristää teinipoikaa WhatsApp-keskustelusovelluksessa, Straits Times kertoo [lähde].

Mies ja poika olivat tutustuneet Tagged-palvelun kautta, jonka jälkeen he olivat alkaneet käymään intiimejä keskusteluja WhatsAppissa. Poika luuli koko ajan keskustelevansa naisen kanssa.

Erään keskustelun aikana poika lähetti alastonkuvan alavartalostaan. Jonkin aikaa sen jälkeen Zareen viestitti, että haluaa 800 dollaria tai näyttää kuvan poliisille.

Poika meni paniikkiin ja maksoi 480 dollaria samana päivänä, koska hänellä ei ollut koko summaa. Viisi päivää sen jälkeen uhri päätti ottaa yhteyttä poliisiin.

Huijari tuomittiin kahdeksaksi viikoksi vankeuteen kiristyksestä. Hän on myös maksanut rahan takaisin.

artikkelin avainsanat:
rikos WhatsApp