Alamy / AOP
14:15 - 29.04.2013

musiikki / Findance
Jonna otti riskin - pelissä ALL IN

Muistat ehkä hänet hittibiiseistä kuten Tyytyväinen, Kaikki talossa ja Ei heru (feat. Elastinen) sekä Cheekin kanssa tehdystä Liiku-biisistä. Jonna rakentaa parhaillaan uutta uraansa englannin kielellä. Laulajatar olisi voinut valita helpomman tien suomeksi, mutta hän päätti ottaa kovan riskin ja myi asuntonsa rahoittaakseen tulevan levynsä.

Ensimmäiset kappaleet Jonna kirjoitti asuessaan Los Angelesissa vuonna 2007 ja albumin äänityksen jälkeen biisit ovat käyneet monen eri tuottajan työpöydällä etsimässä sitä oikeaa tyyliä ja suuntaa. Taloudellisia riskejä on otettu joka käänteessä.

- Puppets-biisin musiikkivideoon ei ollut budjettia ja sitä sitten maksettiin toista vuotta, Jonna paljastaa Findance.comille.

- Ilman muiden ihmisten apua en olisi kyllä jaksanut potkia itseäni eteenpäin.

Jonna toivoo löytävänsä yhteistyökumppaneita ulkomailta, mutta hän tiedostaa, että kilpailu on kovaa.

- Olen miettinyt pääni puhki, että miten voisin erottua. Mikä minussa on erityistä tai huomion arvoista? Ja kai sitä pitää lopulta vaan toivoa, että mun biisit, tekstit ja minä juuri tälläisenä kuin olen, riittää.

“Tavoite on olla tyytyväinen”, lauloi Jonna 10 vuotta sitten hitissään, mutta mikä tekisi Jonnan tyytyväiseksi nyt?

- Olis ihanaa, jos mun albumi löytäis kuulijakuntansa ja jos voisin vaikuttaa johonkuhun ihmiseen positiivisesti. Tää kappale, minkä laulan tällä videolla (alla) kertoo synkistä ajatuksista ja tunteista, mutta tiedän, että mikä tahansa este meidän eteen tulee ja niin kauan kuin me hengitetään, niin me selvitään kyllä.

Jonna esiintyy tämän viikon lauantaina Helsingin LeBonkissa.

Tältä hän kuulostaa nyt:





artikkelin avainsanat:
Jonna