elokuvat /

Liisa Ihmemaassa -boikotti leviää Euroopassa


Disney on tehnyt Tim Burtonin Liisa Ihmemaassa -elokuvan osalta poikkeuksellisen päätöksen julkaista elokuvan DVD jo kolmen kuukauden päästä teatteriensi-illasta, mikä on kuukausi vähemmän kuin tavallisesti.

Päätös on suututtanut elokuvateatterit, jotka pelkäävät aikaisen DVD-julkaisun vähentävän katsojien määrää, vaikka elokuvan voi katsoa kolmiulotteisessa muodossa vain teattereissa.

Disneyn päätös on otettu negatiivisesti vastaan erityisesti Iso-Britanniassa. Hollannissa puolestaan neljä elokuvateatteriketjua aikoo boikotoida täysin elokuvaa.

- Ajattelimme viestittää koko teollisuudelle, että mikäli ehtojamme ei hyväksytä, emme esitä elokuvianne, Pathen edustaja Youry Bredewold puhisee Varietyssa.

Liisa Ihmemaassa saapuu Suomen elokuvateattereihin 12. maaliskuuta.

Aiheet
Jaa artikkeli
WhatsApp
Myös Snapchatissa