
Eilen uutisoimme, että Amy Winehousen esiintymiskunnosta lyötiin vetoa Cornwallin-keikan osalta. Samassa mainitsimme, että Winehouse oli hoitanut keikan moitteettomasti.
Moitteettomus koski tällä kertaa kuitenkin vain paikalle saapumista, kun lukee The Sun -lehden reportaasia keikasta.
Winehouse poistui lavalta jo kahden biisin jälkeen. Laulaja palasi takaisin, mutta loput biisit olivat täydellistä sekoilua. Winehouse läpsäisi itseään kasvoihin, löi mikrofonia päähänsä toistuvasti, unohti biisiensä sanoituksia ja sotki mukaan kirosanoja. Kaiken huipennukseksi Winehousi sylki kohti yleisöä ja poistui lavalta kesken viimeisen kappaleen.
The Sun -lehden haastattelema (ex-)fani tiivistää keikkamuiston näin: "Maksoimme kalliisti keikasta, koska olin suuri fani, mutta en ole enää."
Amy Winehouse