Tämä kaunotar tekee pornoa naisille
15.07.2010 / klo 14.30
/
Ruotsissa syntynyt Erika Lust on tätä nykyä yksi espanjalaisen aikuisviihteen mestareista. Lust Films poikkeaa kuitenkin pornon valtavirrasta: se haluaa miellyttää erityisesti naisia.
Lust on myös kirjoittanut aiheesta kirjan Good Porn: A Women’s Guide.
- Ihmiset, varsinkin naiset, ovat skeptisiä, että laadukastakin pornoa voidaan tehdä. Kirjoitin kirjan, koska tapani tehdä aikuisviihdettä kyseenalaistetaan. En halua muuttaa pornoa, haluan vain siihen vaihtelua, Lust sanoo SeXis Magazinen haastattelussa.
- Myytit pornosta, että se on mieskeskeistä, aggressiivista, rumaa ja antieroottista, perustuvat teollisuuden todellisuuteen. Firmat kuten Hustler, Evil Angel ja Club Seventeen eivät välitä, mistä naiset pitävät ja nauttivat. Jos naiset haluat muutosta aikuisviihteeseen, se on tehtävä itse.
Lustin mielestä porno on tullut jo vahvasti osaksi valtavirtaviihdettä.
- Pornoteollisuus voittaa, kun Jenna Jamesonista ja Rocco Siffredista tulee julkkiksia. Vaikkei siitä pidäkään, niin elämme pornopitoisessa yhteiskunnassa: pornoa on kaikkialla. Tässä ympäristössä on tärkeää, että naiset ottavat kriittisen näkökulman pornoon, analysoivat ja haastavat sen arvoja.
- Emme voi kääntää selkiä sille sen takia, että vain miehet katsovat sitä. Se, mitä miehet näkevät ja oppivat pornosta, vaikuttaa myös meihin, koska moni miehistä näkee naisen seksuaalisuuden pornon kautta. Porno ei ole enää kaapissa, vaan se on otettava vakavasti.