K-System



Kimmo Kauppisen alias K-Systemin aivoituksista ollaan saatu nauttia jo kymmenisen vuotta. K-System juhlistaa merkkipaalua 10th Anniversary Compilation -kokoelman muodossa ja samalla mies tähystää Yhdysvaltoihin, jossa Twista ja Akon ääntelehtivät K-Systemin biisin siivittämänä.
     - Kokoelma käy aika hyvin läpi K-System-soundia vuosien varrelta. Levyllä on jätetty se aivot narikkaan paukutus vähemmälle ja keskitytty noihin isoihin biiseihin. Mukana on alkuaikojen räbäytysbiisejä sekä naisvokaaleja, uusissa biiseissä on taas erilaisesta maailmasta olevia miesvokaaleja. Oli itseasiassa aika hauska koostaa tuota levyä ja miettiä biisien järjestystä ja sitä, että miten tuosta saadaan parhaiten toimiva kokonaisuus.
     Kokoelman koostamiseen sisältyi myös tuskanhikeä.
     - Alkuvaiheessa, kun ryhdyin suunnittelemaan kokoelman tekemistä oli hieman tuskaa ilmassa, kun en meinannut löytää varastoistani alkuperäisiä dat-nauhoja, joissa biisien raidat olivat, mutta onneksi kaikki kuitenkin löytyivät ja päästiin Niemistön Henkan kanssa masteroimaan biisejä vuoden 2009 soundiin.

Raikas yhdistelmä hiphopia ja K-Systemiä

Twistan ja Akonin yhteisbiisi On Top käyttää hyväkseen samplea K-Systemin Sound of Arena -biisistä. Suomalaissample selittyy kotimaisen tuottajan MGI:n alias Henri Lanzin kautta.
     - Homma tuli alunperin eteen, kun eräs suomalainen hip hop -vaikuttaja oli kuullut tuon MGI:n biitin ja päätti kysyä mun mielipidettäni sen samplaamisen suhteen. Silloin mietittiin kuvioita hetken aikaa ja päädyttiin siihen tulokseen, että biisiä saa samplata. Siitä pojat lähtivät sitten tsekkailemaan, että olisiko joku joka kiinnostuisi tuosta biitistä ja tässä on lopputulos. MGI:tä eli Henkkaa en tuntenut aikaisemmin, mutta pakko kehaista sen verran, että hyvää jälkeä kaveri tekee.
     Vaikka K-System hiphop/r&b-biisin alla voi kuulostaa erikoiselta yhdistelmältä, niin mies itse innostui biisistä heti.
     - Itselleni tuli sellainen fiilis, että hitto, tämähän kuulostaa hyvältä tälläisenkin biitin päällä. Jotenkin se oli raikkaan kuuloinen yhdistelmä, koska mieleeni ei tule kovinkaan montaa hip hop biisiä / biittiä, joissa olisi ollut samalla tavalla "iso" meininki kuin Sound of Arenassa.
     Lady GaGan ja Akonin myötä jenkkimusiikissa on alkanut olla vivahteita eurooppalaisesta dance-musiikista.
     - Olen itsekin havainnut, että jenkeissä on jo pitkän aikaa haettu vaikutteita eurooppalaisesta soundista enkä itse en pidä sitä lainkaan huonona asiana.
     K-System ei kuitenkaan vielä mieti mahdollista hyötyvaikutusta omalle uralleen Twista-biisistä.
     - Vaikea sanoa, voihan tuo jonkin asteista huomiota tuoda. Ainakin K-Systemin MySpace-sivuilla on pomppinut viimepäivinä aika reilusti kävijöitä. Toki jos tuosta On Top -kappaleesta tulee hitti niin se saattaa antaa mahdollisuudet markkinoida K-Systemiä siinä ohessa, mutta aika näyttää sitten sen hyödyt.

Isoa bassoa, energiaa ja hulluttelua

Kauppinen ei pidä mahdottomana, etteikö Sound Of Arena -tyylisiä biisejä voisi tulla vielä lisääkin, vaikka tällä hetkellä hän puurtaakin erilaisen tanssimusiikin parissa.
     - Nyt on hieman erilainen aikakausi menossa. Olen aina halunnut, että K-System-soundi on monipuolista eikä jymähdä pelkästään yhteen alagenreen. Olen aloittanyt jo seuraavan K-System-albumin työstämisen ja tavoitteena on saada se ulos vielä loppuvuodesta 2009. Tällä hetkellä, jos pitäisi kuvailla sitä miltä K-System tuolla tulevalla levyllä kuulostaa niin kuvailisin sitä sanoin: isoa bassoa, energiaa ja hulluttelua.
     Juhla-albumin myötä mies keskittyy hetkeksi keikkailuun.
     - Odotankin jo innolla, että pääsen testailemaan tulevan albumin biisejä keikoilla ja tsekkailemaan yleisöreaktioita. Tämän lisäksi olen tehnyt muutamia remiksejä, joista varmaankin kovimpana on JS16 - Stomp to My Beat 2009 versiointi. Neuvotteluja on myös käyty tuollaisen "Mixed by K-System" -kokoelman tekemisestä vielä tänä vuonna, eli kiirettä pitää.

Antti Niemelä 10.03.2009

Jaa tämä haastattelu Facebookissa

Arvostelut

18.11.10Nothing Really Matterssingle7AN
26.05.10Call Me 911single7AN
15.04.0910th Anniversary Compilationalbumi8AN
22.01.09Devil Without The Hornssingle7AN
25.10.07Samba 69single8AN
26.10.04L.O.V.E. (A Little Piece Of Heaven)single6AN
18.03.04Sleep Is The Enemyalbumi6AN
16.02.04Guardian Angelsingle7AN
06.11.03Dream My Dreamsingle7AN
07.07.03Sound Of Arenasingle9AN
20.05.02Clubmastersingle5AN
16.10.01Rok The Discothequesingle8AN
19.09.01SupaDupaSoundsalbumi8AN
03.05.01SupaDupaSoundsingle9AN

Haastattelut

10.03.2009 // 11.08.2008 // 06.05.2004 // 29.08.2003 // 28.09.2001
15.05.2001 // 10.10.2000

Uutiset

16.05.2011 / Suomi on maailmanmestari! Ihanaa Leijonat Ihanaa -biisistä päivitetty versio pikavauhtia

14.09.2010 / Cascadan Helsingin keikan jälkeen K18-jatkobileet

07.09.2010 / Ferry Corsten esiintyy Helsingin The Circuksessa

12.08.2010 / Cascadan lämmittelijäksi kotimainen huippunimi

20.04.2010 / K-Systemiltä uusi musavideo Call Me 911

12.03.2010 / K-Systemiltä uusi albumi kesäkuussa

06.04.2009 / Ihanaa Leijonat ihanaa tekee paluun - kevään jääkiekkohitti selvillä!

10.03.2009 / K-System: "Isoa bassoa, energiaa ja hulluttelua"

03.03.2009 / Henri Lanz aka MGI tekee suomalaista musiikkihistoriaa Yhdysvalloissa

18.02.2009 / K-System kilpailuttaa remiksauksia, Supadupasound 2009 tulossa

16.01.2009 / K-System on piru ilman sarvia

06.02.2008 / K-System remiksasi Anna Abreuta - kuuntele!

19.01.2008 / Tänään Seinäjoella tapahtuu

11.01.2008 / K-System dj-kiertueelle

28.12.2007 / Mike Shiver Seinäjoen Fiksaatioon tammikuussa

19.10.2007 / K-System sambailee 69:n tahtiin

09.05.2007 / K-Systemin uudet kuviot

Ensi-illassa

Suosituimmat

Mainoksia

Maailmalta

Viihde

Musiikki

Elokuvat / tv

Suosituimmat

Albumit

Singlet

Haastattelut





ISSN 1458-428X || Copyright Findance.com 1998 - 2011 || info@findance.com