
Jaakko "JS16" Salovaara julkaisee uuden singlensä, Lights Go Wild, 13. helmikuuta. Salovaara aktivoitui jälleen JS16-projektinsa parissa viime vuonna.
- Se alkoi siitä, että sain sen Rosegarden-sinkun tehtyä ja siitä lähtien oon aika systemaattisesti tehnyt remixejä, tällaisia
lyhytkestoisempia töitä, yksittäisiä pikkutuotantoja.
Remiksasin Pandoran On A Night Like This
-biisin ja näinkin just Cannesissa Pandoraa ja aateltiin, että
voitais jotain tehdä yhdessä. Se on aika hyvä laulaan, että jos
se tulis johonkin mun juttuun laulaan.
Lights Go Wild -sinkun lisäksi JS16:n
kädenjälkeä voi kuulla K-Systemin kanssa miksatulla kokoelma-cd:llä.
- Tehtiin NRJ Party Planet
-cd, jossa on mun miksaama ykkös-cd ja K-Systemin miksaama
kakkos-cd. Siinä on viime kesän isoimmat tanssipläjäykset
yhteen miksattuna.
K-Systemin Samba 69 -biisihän
syntyi miesten yhteistyönä.
- Joo, me tehtiin se yhdessä ja ollaan Kimmon kanssa aateltu jatkookin.
JS16 tekee avainbiisejä
JS16-sinkkujen lisäksi kaikenlaista muutakin uutta on mahdollisesti luvassa.
- Oon koittanut
kehittää muutamaa sellaista uutta projektia, joista ei vielä voi enempää sanoa, mutta ehkä tämän vuoden puolella niistä kuullaan.
Kokonainen JS16-albumi ei kuitenkaan ole millään
tavalla ajankohtaisena mielessä.
- Mä oon päättänyt niin, etten ota mitään stressiä albumeista, että teen niin hyviä biisejä kuin pystyn ja julkaisen niitä järjestyksessä sinkkuina. En lähde hätiköimään albumin kanssa, koska mä en oo ihan varma, miten albumimyynti enää pelittää. Kun kaikki menee digitaaliseksi, niin aika herkästi ihmiset ostaa vain ne avainbiisit niiltä levyiltä. Jos mä tekisin vain niitä avainbiisejä, Jaakko naurahtaa.
Kohti jalkapalloilun EM-kisoja
Loppuvuoden suurin juttu oli kuitenkin, kun Dallas Superstarsin Like A Superstar -biisille keksittiin uusiokäyttöä.
- Meillähän oli Liimataisen Hessun kanssa Dallas Superstarsilla se biisi Like A Superstar. Me lisensoitiin se Saksan Ministry Of Soundille ja sitä ehdotettiin kesän jalkapalloilun EM-kisoihin maskottien tunnariksi. Se onnistu, se julkaistaan kohta Saksassa ja siihen tuli Shaggy laulamaan.
Artistinimenä toimii tässä tapauksessa Trix & Flix.
- Ne on niiden maskottien nimet. Siitä on tehty myös todella makea animaatiovideo. Saksasta lähetään liikenteeseen ja siitä ympäri koko Eurooppaan.
Tää on isoin juttu, mitä mulle on pitkään aikaan tapahtunut, mies hehkuttaa.
Antti Niemelä 05.02.2008