
Vaikka välillä näyttikin huonolta, niin Hausmylly
teki loppuvuodesta eheän paluun ja piiskasi jälleen itsestään
irti tiukan suomidance-levyn Kaverinkaverinkaveri.
Istahdin samaan pöytään Petri "Lowland" Alangon,
Pasi "Poju" Heinosen ja Mika "Micky" Kauppisen
kanssa.
Hausmyllyn viime vuosi alkoi riitaisasti ja kaiken julkisen
riitelyn seurauksena oli, että entinen laulaja Sami Asp
jätti yhtyeen, mutta myös pöydän ääressä istuva Lowland oli hetken poissa
kuvioista.
- Kun Rantalomareggae oli jo jossain muodossa olemassa, vissiin Karjalaiselta (Drome) lähtenyt versio, kuuntelin sen ja olin, ettei tällaisena voi pistää pihalle. Rehellisesti sanoen tein siitä räjäytystyömaan ja nysväsin sen kanssa yhden päivän. Siinä vaiheessa mieleen alkoi jo tulla kaikkea positiivista. Alkoi keskustelu- ja pyykinpesukausi, eihän me oltu missään vaiheessa juteltu asioista oikeesti. Se olis voitu hoitaa henkilökohtaisesti, mutta minkäs voit kun minulla on kusta päässä, Petri naurahtaa.
- Sehän oli negatiivista, että pyykinpesu meni julkisuuden kautta, eikä ollut kommunikointia keskenään, mutta nyt ollaan tässä ja hyvä niin, Micky sanoo.
- Eikä yhtään tee mieli murhata muita ihmisiä, Petri virnistää.
Erehdyksen kautta voittoon
Hausmylly yritti välissä jopa naislaulajaa nimeltä Mari, mutta
epähausmyllymäinen idea haudattiin nopeasti.
- Se oli semmonen äärimmäisen hölmö idea. Kokeiltiin ja Töpseli-Tuijahan kuulostaa
oikein hyvältä naisen suusta laulettuna, Micky nauraa.
- Nythän mä vasta hokasinkin, siihen tuleekin ihan toinen ulottuvuus, Petri huomaa.
Funkykarkureissa ja soolourallaan
vaikuttanut Pasi "Poju" Heinonen löydettiin kuitenkin korvaamaan
Jari Karjalaisen ja Sami Aspin jättämää aukkoa.
- Enzo soitti ja kysyi, että tulenko bändiin laulamaan. Ehkä päivä meni, kun kävin Mikan ja Petrin kanssa keskusteluja. Päivän varoajalla liityin mukaan ja samalla viikolla sain kolmen biisin pohjat koneelle. Kaikki laulut äänitettiin mun pajalla, tai no vaatekomerossa. Laitoin faileja Petrille ja Petri teki valmiit paketit, Poju kertoo.
Hausmylly oli miehelle tuttu juttu jo aiemmin ja siten oli kivutonta liittyä remmiin mukaan.
- Hausmylly on mulle ollut melodisuuden puolesta sellainen ykkösjuttu pikkupojasta asti. Sieltä toi mun konemusainnostus ja tietokoneiden ja syntikoiden ihannointi on lähtenyt.
Yhtyeen nimikin jo velvoittaa...
Lowland on innoissaan uudesta levystä ja hän näkee, että
sille on ehdottomasti paikkansa Hausmyllyn pitkässä historiassa.
- Mulla on itelläni hirveen valoisa fiilis, että olen toistamasta toistamaan päästyänikin
sanonut, että tällainen levy puuttui Tahdonvoimaa ja edellisten levyjen välistä. Nyt jatketaan samasta noususuhdanteesta, joka oli Tahdonvoimaa-levyllä fiiliksen puolesta. Tahdonvoimaa-levyn jälkeen tapahtui jotain, joka johti siihen, että Speedway-levyn aikaan lähdettin telakalle.
- Kun jäätiin telakalle muutamaksi vuodeksi, niin se oli sellainen kirjoittamaton asia, oli yksi keikka ja kukaan ei puhunut mitään, Micky hämmästelee tapahtunutta.
- Hädin tuskin pidettiin mitään kontaktia edes. Toisaalta sitten, kun nähtiin Pop-Finlandian yhteydessä, niin oli kuin, ettei lause olis koskaan jäänytkään kesken, Petri kertoo.
Petri kertoo, että levyllä pyrittiin enemmän
dance-puolelle juuria kunnioittaen.
- Nimi jo velvoittaa, että tää ei oo mikään suomirock-mylly. Viimeisimmät biisit, joita ollaan pyöritelty ja biisi, johon tehtiin video eli Pidä kiinni on aika tuhtia, heviä materiaalia. Sellainen sektori houkuttaisi jatkossa jonkin verran.
Episode Backstreet Boys
Ennen Kaverinkaverinkaverin julkaisua Hausmylly nousi
julkisuuteen, kun jo aiemmin huomiota herättänyt yhtäläisyys
Backstreet Boysin Drowning ja Hausmyllyn
Älä sano huomisesta -biisien välillä otettiin uudestaan esille.
- Kun Drowning tuli alun perin, niin oltiin yhteydessä Teostoon, että mitähän pitäis tehdä ja vastaus oli vähän tyyliä, että pitäkäähän pennut turpanne kiinni. Ja vaikka kuinka yritti selittää, että meidän biisi tuli 95 ja näiden tuli vasta viime vuonna, niin hähähää ja tuut tuut tuut. Ei se nyt oo oikeestaan ihmekään, että täällä ei mitään tapahdu, jos siellä ostellaan vaan nahkasohvia, uusia flyygeleitä ja sikareita pomolle,
Petri veistelee.
- Tää tuotantotiimihän on Ruotsin Bat & Ryyd, että ne on ryssinyt ennenkin. En pidä ollenkaan mahdottomana, että se on meiltä tarttunut, Micky tuumii.
- Mun kustannusyhtiön Warner Chappell pomo Tom Frisk on sitä mieltä, että asiat pitäis tsekata läpikotaisin, että se haiskahtaa. Mä en todellakaan tiedä, missä tällä hetkellä mennään, mutta ne väittää, että yhteydenotto on lähtenyt Ruotsiin ja sieltä odotetaan vastinetta. Sehän voi tulla vasta 2010 tai seuraaviin olympialaisiin, Petri naurahtaa.
Alangon mukaan luvassa ei luultavasti kuitenkaan olisi suuria rahoja.
- Jos se menee oikeuteen asti, niin siinä käy kuin Eric Clapton vastaan joku, että se on tyyliin 500 taalaa ja kiitos hei. Että jos sitä Ferrarilla ajaa, niin kyllä se on ostettu muilla rahoilla.
Suomidance uuteen nousuun
Vaikka Hausmyllyllä on lähes yksinomaan vakavia sanoituksia, niin
siihen on lyöty huumorileima, joka ei ole vieläkään kulunut täysin pois.
- Onhan eittämättä sellaistakin, että valitettavasti radioasemat tykkää elättää ja ylläpitää sellaista ysärimainetta. Yhden haastattelun painatus oli selkeesti, että kun teillä on ollut niitä pissa, kakka, tissi ja pillujuttuja. Ainahan on niitä, jotka on kuulleet aikoja sitten yhden biisin ja muistaa sen. Minäkin muistan Pepe Willbergistä Silmäni mä auki sain -biisin (toim.huom. siis biisi Aamu), mutta muita en muista. Piikkisuosio on ollut tietyssä kohtaa ja sen jälkeen on ollut tasaantumisvaihe, jossa eletään ja duunia riittää. Piikkihän siinä erottuu, Petri tuumii.
Hausmylly haluaa varmasti jatkossa erottua
vielä selkeämmin suomidancen edustajana - varsinkin, jos musiikkityyli lähtee selkeään uuteen nousuun.
- Kun on jutellut Ylen immeisten kanssa, niin levy-yhtiöt ovat sanoneet, että kaikki haluavat sainata. Tulee Movetronia ja Waldo´s Peoplea, Poju mainitsee.
- Kun porukka lähtee ulos ja haluaa pitää hauskaa, niin mulla mieltyy siihen hauskanpitoon joraaminen ja alkoholin nauttiminen, mutta aika vaikea on ylläpitää hauskaa fiilistä, kun vetää kaljaa ja tanssii jotain 60 bpm hiphopia,
Petri huomauttaa.
Antti Niemelä 09.01.2008