Bloodpit



Tamperelainen Bloodpit yllätti varmasti monet nousemalla Mental Circus -albumillaan hienosti albumilistan neljänneksi. Laulaja Matthau Mikojan istutettiin samaan pöytään Findance.comin edustajan kanssa.
     - Bloodpit sai alkunsa 94, kun tavattiin Pekkosen Paavon (kitaristi) kanssa. Juteltiin 15 minuuttia, kun huomattiin, että molemmilla on kitara ja ruvettiin sitten tekemään töitä unelmien eteen. Meni monia vuosia ennen kuin saatiin eka kokoonpano kasaan. Ensimmäinen keikka tehtiin sitten 99 vuoden lopussa ja siitä lähtien ollaan kasvatettu fanikantaa keikkailemalla eli nimenomaan työllä. Vähän reilu vuosi sitten signattiin tälle Merceedees Recordsille. Hommat meni koko ajan eteenpäin isommaksi ja isommaksi.
     Yhtyeen perustamiseen liittyy myös metka uni.
     - Paavo näki joskus 90-luvun puolivälin jälkeen semmoisen unen, jossa John Lennon sanoi, että perusta bändi, jonka nimi oli joku Bloodpitin tyyppinen, mutta kun Lennon puhuu semmosta murretta, ettei siitä ota sikakaan selvää, niin se sitten muokkautui Bloodpitiksi.

Bloodpit innostaa niin nuoria kuin aikuisiakin

Matthaulle ei ollut yllätys, että albumi nousi albumilistalla peräti neljänneksi, koska tiedossa oli fanikannan suuruus.
     - Se oli odotettavissa, kun tietää, että nuoriso ostaa levyn heti, kun se ilmestyy. Aikuiset ostaa sitten pikkuhiljaa, jos ostaa. Ajateltiin, että ekalla viikolla on hyvä listasijoitus ja sitten se putoaa nopeasti. Oli nelosena ja sitten 29. ja sitten pois listalta, Matthau naureskelee. Eteenpäin uralla pääsy vaatii listasijoituksia, vaikkei ole koskaan ollut tavoitteena, että ollaan listabändi. Rockissa yleensäkin olennaista on anarkia ja kapina, mun mielestä rock-musiikin ei alunperin pitänyt edes olla 13-14-vuotiaille, mutta sitä se nykyään on.
     Matthaun mielestä heidän tyyppistä musiikkiaan korostetaan liikaa teinityttöjen musiikiksi.
     - Nyt on hyvä fiilis siinä mielessä, että k-18-keikat on ollut tupa täynnä melkein poikkeuksetta ja monet mediatkin on huomannut sen, että meillä on aikuisempi soundi kuin monella muulla rock-bändillä tällä hetkellä.
     Teinejä ei kuitenkaan kannata aliarvioida missään suhteessa.
     - Se ei ole millään tavalla huono asia ja se on se seikka, miksi nyt ollaan tässä. Eikä se vie uskottavuutta pois, että nuoriso tykkää, koska mitä oon huomannut, niin nuoriso on fiksua, että ne ymmärtää huumorin ja itseironian päälle.
     Albumitiedotteessa puututtiin aiheellisesti siihen, että Bloodpitiä ei pitäisi lokeroida Negativen ja Uniklubin kanssa.
     - Kunnioitan molempia bändejä, mutta ei ne ole samanlaisia kuin me. Alkuaikoina puhuttiin, että kuka on kellekin sukua, mutta nyt porukka alkaa tajuta, että kaikki tekee kuitenkin omaa juttua.

Helloweenin seuraksi kolmelle keikalle

Bloodpitin keikkarintamalla pyyhkii hyvin. Yhtye pääsee marraskuun lopussa legendaarisen Helloweenin lämppäriksi kolmelle keikalle Helsinkiin, Ouluun ja Tampereelle.
     - Se tuli ihan yllätyksenä. Yhtäkään biisiä en Helloweeniltä tunne, vaikka legendaarinen bändi onkin. Hienoa päästä soittamaan todelliselle heavy-yleisölle, että miten ne näkee meidät, Matthau iloitsee.
     Bloodpit on ehtinyt soittaa jo Italiassa Venice Rock Festivaalilla ja joulukuussa on tiedossa viisi lisäkeikkaa Italiassa.
     - Jotkut ihmiset tietävät meidät jo nyt, mutta siellä pitää lähteä ihan alusta liikkeelle. Venice Rock Festivaalilla oli ainakin hyvä vastaanotto ja eturivissä oli muutama tyyppi, jotka lauloi biisejä ulkoa. Ilmeisesti netin kautta meitä on löydetty ja muiden suomalaisten yhtyeiden takia meihinkin on saatettu kiinnittää huomiota.
     Levy tulee marraskuussa ulos Italiassa ja myös Saksa siintää edessä.
     - Saksassa on jopa Bloodpit-fanisaitteja. Sinne ollaan menossa, mutta siitä ei tiedä vielä sen enempää. Ruotsiin mennään viimeistään alkuvuodesta.
     Haastattelu tehtiin juuri päivänä, jolloin uusi tekijänoikeuslaki hyväksyttiin eduskunnassa. Matthau ei ollut asiasta ollenkaan tietoinen ja hänen mielestään musiikkopiireissä ei ole edes keskusteltu asiasta.
     - Hirveen paljon muusikoilta kysytään näistä asioista ja kantaa otetaan, mutta mä oon ihan varma, että joka muusikolta löytyy poltettuja levyjä, niin myös minulta. Kyllähän mun pitäisi sanoa, että älkää polttako sitä ja tätä, mutta en mä osaa kauheen pahana katsoa, jos joku kopioi levyn, eikä olisi sitä kuitenkaan ostanut, vaikka se olisi munkin omista rahoista pois. Jos ihmiset ihan oikeesti haluaa tietyn levyn, niin kyllähän ne sen ostaa. Varmasti levymyynti on vähentynyt, mikä on toki huono asia, mutta sillä ei ole mitään merkitystä, mitä mä siihen sanon, koska ihmiset tekee sitä joka tapauksessa, Matthau tuumii.

Antti Niemelä 04.11.2005

Jaa tämä haastattelu Facebookissa

Ensi-illassa

Suosituimmat

Mainoksia

Maailmalta

Viihde

Musiikki

Elokuvat / tv

Suosituimmat

Albumit

Singlet

Haastattelut





ISSN 1458-428X || Copyright Findance.com 1998 - 2011 || info@findance.com