Tiktak



Kesällä harvakseltaan keikkailleelta Tiktakilta on tulossa uutta materiaalia vielä tämän vuoden puolella. Myös ulkomaille suunnattu Tik 'n Tak -projekti etenee hyvää vauhtia varsinkin Yhdysvalloissa.
     - Jotain biisejä ja sanoituksia ollaan jo tehty, mutta vaikea sanoa milloin uusi albumi tulee ulos. Yritetään saada joulumarkkinoille, että vois tulla vuoden loppupuolella, Petra arvelee.
     Tiktakilta ei kuulla vielä kokonaan omia biisejä, mutta tyttökuusikko tekee tiivistä yhteistyötä biisinkirjoittajien kanssa.
     - Ollaan keskusteltu biiseistä ja tehty yhdessä uusia kertosäkeitä ja versioita. Se on enemmän sellaista yhteistyötä, Petra korostaa.
     Tuleva albumi jatkaa tutulla Tiktak-linjalla, jonka Noora tiivistää seuraavin sanoin:
     - Tarttuvat kertosäkeet ja positiivinen asenne.
     Vaikka Tiktak on keski-iältään niin nuori yhtye, se on kerännyt kuulijoikseen laajemman ikäryhmän kuin moni selvästi vanhempi yhtye.
     - Se lähtee siitä, että me ite ei olla tehty siitä isoa asiaa, että minkä ikäisiä soittajat ovat. Musiikki on pääasia ja siitähän se on kiinni, Petra pohtii.
     - Meidän musiikki on sellasta bailumusiikkia, että ihmiset voi tulla keikalle diggaileen hyvällä fiiliksellä ja lähteä sieltä hymysuin. Vaikka bändi ei kolahtais kybällä, niin tulee hyvä fiilis, Noora miettii.
     - Me saatiin ensimmäisestä levystä hyvä kokonaisuus, sieltä löytyy erilaisia biisejä. Singlet vetivät mukaan ihmisiä eri ikäryhmistä eli Sekoitat mun maailman vetos nuorempiin ja Lopeta laajensi sitten kuulijaryhmää ihan älyttömästi, Petra jatkaa.

Tiktak yrittää edelleen ulkomaille

Tiktakia on viety tehokkaasti ulkomaille, mutta suuri menestys on vielä saavuttamatta. Nyt yhtye etsii uutta erityisesti ulkomailla toimivaa kappaletta.      - Ollaan tehty uusia biisejä englanniksi ja etitty sopivaa läpimurtobiisiä. Sehän on kiinni hyvistä biiseistä ja teksteistä. Se on periaatteessa nähty jo Suomessa, että tää meidän poppoo toimii, mutta että löytää sen oikean biisin, joka menestyis ulkomailla, Petra sanoo.
     Tiktak keikkaili ahkerasti Euroopassa ja Yhdysvalloissa. Yhtye toimi myös nimekkäiden artistien lämmittelijänä. Englannissa Tiktak lämmitteli keikan verran Stepsiä ja USA:ssa koko kiertueen ajan Aaron Carteria. Tiktak teki Englannissa myös laajan koulukiertueen.
     - Pitäis keskittyä yhteen alueeseen. Me käytiin monissa eri maissa. Se oli vähän väärä taktiikka, Petra miettii.
     - Haukattiin vähän turhan iso pala. Olis ehkä ollut fiksumpaa lähteä rakentamaan sitä esimerkiksi Englannin kautta. Nyt mentiin ripotellen ympäri Eurooppaa, niin se kesä kulu siinä, että käytiin kerran jokaisessa maassa. Englannissa pitäis käydä esiintymässä viisi kertaa, että sais kaikki isot tv-kanavat läpi. Pienet lapset kouluissa innostui meistä, mutta se ei vielä riitä levymyyntiin, Noora tuumii.
     Tiktakin albumi julkaistiin Puolassa ja Sveitsissä. Muualla julkaisut jäivät lähinnä pariin singleen. Euroopasta tytöistä kiinnostui eniten Espanja.
     - Monet tutut, jotka oli käynyt Espanjassa, kertoivat, että Upside Down oli soinut taukoamatta siellä. Se oli suuren radioaseman soittolistan kolmantena. Siitä tuli sellainen kesähitti Espanjassa, mutta siellä käytiin vain kerran, Noora kertoo.

Soittaminen tyttöjen suurin vahvuus

Tiktakin parasta aluetta ulkomailla on kuitenkin ollut Yhdysvallat. Upside Down (Sekoitat mun maailman) ja Don't Turn Back (Lopeta) on jo julkaistu singleinä, mutta albumi julkaistaan vasta myöhemmin uudistettuna lisäbiisien kera. Näistä lisäbiiseistä toivotaan löytyvän myös se läpimurtohitti.
     - Yleisö on niin erilaista kuin Suomessa, niin samat biisit ei toimi USA:ssa niin hyvin kuin täällä. Esimerkiksi Lopeta ei ole se oikea biisi siellä, Petra valaisee.
     Tytöt ovat erityisen tyytyväisiä paikalliseen MCA-levy-yhtiöön, joka on ollut innoissaan Tiktakista.
     - Yhdysvalloista tulee selvästi enemmän palautetta kuin Euroopasta. USA on myös siksi hyvä, että sitä kauttahan voisi valloittaa muitakin alueita, Noora pohdiskelee.
     Kuten arvata saattaa, Tiktakin suurin vahvuus on ollut soittaminen.
     - Ihmiset on ollut kiinnostuneita juuri siitä, että me ei olla mikään tavallinen tyttöbändi, Petra sanoo.
     - Suomesta olis turha edes lähteä yrittämään laulavan tyttöryhmän kanssa, koska Englannissa ja USA:ssa niitä on jo omasta takaa, Noora korostaa.

Antti Niemelä 10.08.2001

Jaa tämä haastattelu Facebookissa

Ensi-illassa

Suosituimmat

Mainoksia

Maailmalta

Viihde

Musiikki

Elokuvat / tv

Suosituimmat

Albumit

Singlet

Haastattelut





ISSN 1458-428X || Copyright Findance.com 1998 - 2011 || info@findance.com