Apulanta: Kiila (Levy-yhtiö)

Apulanta: Kiila
01. Syöpä
02. Pala siitä
03. Pahempi toistaan
04. Valon juuri
05. Armo
06. Usko
07. Kuollakseen elossa
08. Routa
09. Laululintu
10. Kaukaa lähelle
4.00
3.31
5.09
4.13
4.19
4.02
3.50
4.34
3.16
3.37

16. maaliskuuta ilmestyvä Kiila on Apulannan ensimmäinen albumi, jossa basson varressa onkin Parta-Sami Lehtinen. Muutos ei kuitenkaan kuulu Apulannan soundissa sen kummemmin, vaan yhtye tarjoaa sitä samaa äänirikasta kitarapoppiaan, joihin olemme muutamalla edellisellä albumilla tottuneet. Tuottajana jatkaa edelliselläkin levyllä häärinyt Jyrki Tuovinen.

Odotetusti levyn terävintä kärkeä edustaa singlenä julkaistu Pahempi toistaan, joka jyrää muhkeilla kitarariffeillään, osuvilla sanoituksillaan ja varsin vetovoimaisella kertosäkeellään. Kun vielä musiikkitaustakin on täynnä yksityiskohtia, niin kasassa on yksi alkuvuoden parhaista vedoista. Albumi ei ole kokonaisuudessaan näin raskas ja rankkuudessa lähelle yltävät vain Usko ja Kuollakseen elossa, joka ripustaa samoin sekaan jyhkeät kitarariffit. Kertosäe on taas vauhdikas ja monipuolisuutta tuo Toni Wirtasen naseva puhelaulukohta sekä kaikenlaiset taustasurinat. Usko puolestaan lisää annoksen mahtipontisuutta jousilla. Kertosäkeen ulkopuoliset osuudet ovat herkkua ja taas on yleissoundissa kyllä melkoisen rouheaa otetta.

Jousisoittimet ovat aiemminkin tehostaneet Apulannan musiikkia. Tällä kertaa jousisovituksista vastaa Anssi Tikanmäki, joka on luonut jouset Uskon lisäksi biiseihin Armo, Routa ja Kaukaa lähelle. Armo on perusvarmaa tavaraa ja Kaukaa lähelle lopettelee albumia rauhallisissa akustisissa tunnelmissa Nightwishin Emppu Vuorisen avustamana. Routa on kuitenkin näistä kolmesta miellyttävin upealla tunnelmallaan ja kauniisti kulkeva kertosäe on piste iin päälle.

Levyn aloittava Syöpä on kepeä ralli, joka pusertaa erityisesti pirteää kertosäettä. Laululinnun kertosäkeessä puolestaan on samaa lennokkuutta kuin taannoisessa Pirun morsian -b-puolessa. Pala siitä on aikalailla kaikilta osin perusbiisi, mutta Valon juuri onnistuu taas hivuttamaan kappaleeseen melkoista tunnelmalinjaa.

Heinola 10 on sellainen mestariteos, että aivan samaan ei Kiila yllä, mutta läheltä liippaa, kun soundimaailmat ovat parhaimmillaan aivan huikeita ja erityisesti kertosäkeissä on kerta toisensa jälkeen kovasti potkua. Jousisoittimet elävöittävät vielä kokonaisuutta hienosti. Pahempi toistaan -biisin kaltaista rankempaa sähkökitaraa olisi ehkä vielä kaivannut lisää, mutta tämä puute korvataan onnistuneesti hienoilla tunnelmilla. Kiila vahvistaa entisestään Apulannan asemaa kotimaisen musiikin kärkijoukoissa.

arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti tyhjä tyhjä

Antti Niemelä (06.03.05)

Merkitse itsesi artistin "Apulanta" faniksi!

Haku sivustosta

Kolahtaako?


Tea: C´mon C´mon

KYLLÄ    EI

Katso musiikkivideo täällä.

Musiikkiuutiset

Viihdeuutiset

BB-uutiset

Haastattelut

Albumiarvostelut

Singlearvostelut

Foorumi

Lukijan sana

Power Play by toippari

Michael Cassette - Shadow´s Movement
Gareth Emery - More Than Anything (Gareth Emery Remix)
Furry Nipples - Viggo
Özgür Can - Spara Mig
JPL - Colder Than You (Funabashi Remix)
Lolo - Trance Will Never Die
Pascal Feliz - From Inside The Speakers (Part 1)
Marcel Woods - Lemon Tree
Wamdue Project - King Of My Castle (Sander van Doorn Remix)
Gate 42 - Adversary

rss-syöte

Add to Google

Add to Netvibes


|| ISSN 1458-428X || Copyright Findance.com 1998 - 2008 || info@findance.com