Tower Heist
Rush Hour-toimintakomedioilla menestystä saavuttaneen Brett Ratnerin viimeisin ohjaustyö on vaihteeksi perheystävällinen ryöstökomedia Tower Heist. Pääosissa nähdään liuta isoja nimiä, kuten Ben Stiller ja Eddie Murphy, moninkertaisesti Golden Globella palkittu veteraaninäyttelijä Alan Alda, sekä Casey Affleck ja viime vuodet matalampaa profiilia pitänyt Matthew Broderick.
Tower Heist kertoo Manhattanilla sijaitsevan luksusasuntolan henkilökunnasta, jonka pomona häärää uuttera Josh Kovacs (Stiller). Huippumodernin, Torniksi kutsutun pilvenpiirtäjän asukkaat ovat miltei poikkeuksetta sikarikkaita, ja rahakasan huipulla seisoo Wall Street-miljardööri Arthur Shaw (Alda). Tornissa jo vuosikymmenen verran asunut Shaw on myös hankkinut itselleen henkilökunnan luottamuksen ja saanut heiltä duunariasteikolla suuria summia sijoituksia varten. Haaveet suuremmista eläkerahoista menevät kuitenkin alas viemäristä, kun FBI pidättää Shaw’n talousrikoksista epäiltynä, jolloin käy ilmi, että liki tyhjän pankkitilin omaavan miehen valtava omaisuus on siirretty lainvalvojien ulottumattomiin. Itsekin rahansa menettäneenä Kovacs alkaa kehitellä suunnitelmaa, jolla Shaw saataisiin vastuuseen teoistaan ja samalla henkilökunnalle rahat takaisin.
Ryöstöelokuvien perinteiden mukaisesti myös tällä kertaa saaliina on mittava summa, joka on sijoitettu erittäin hyvin valvottuun paikkaan. Tower Heistissä kohteena on Shaw’n kattohuoneistoon piilotettu kassakaappi, jonne on vaikea päästä siksi, että operaation suunnittelijana toimiva Kovacs sai kenkää työpaikaltaan. Apuna toimii niin ikään erotettu, hiljattain työnsä aloittanut juoksupoika Enrique (Michael Peña), rahapulassaan mihin vain mahdollisuuteen tarttuva, Tornista häädön saanut bisnesmies Fitzhugh (Broderick), sekä respassa työnsä varsin huonosti hoitanut Charlie Gibbs (Affleck).
Koska porukalla ei ole minkäänlaista käytännön kokemusta ryöstöhommista, mukaan värvätään vielä tiirikoinnin ja kassakaappien avaamisen mestari, Tornissa työskentelevä siivooja Odessa Montero (Precious-elokuvasta Oscar-ehdokkaana ollut Gabourey Sidibe), ja Kovacsin naapurustossa asuva, katu-uskottavasti monta kertaa telkien taakse joutunut pikkurikollinen Slide (Murphy). Rötösporukan suunnitelmia puolestaan vaikeuttaa niin ikään Shaw’n omaisuuden kohtalosta kiinnostunut FBI-agentti Claire Denham (Téa Leoni), jolla alkaa kipinöidä Kovacsin kanssa.
Ryöstöelokuvalle poikkeukselliseen tapaan Tower Heist esittelee porukan, joka on enimmäkseen erittäin epäpätevä, kun suunnitelmaa toteutuksesta puhutaan. Ainoa todellinen erityisosaaminen löytyy siivooja Monterolta, kun taas muu sakki toheloi enemmän tai vähemmän. Varsinainen ryöstö, jonka valmistelemiseen suurin osa elokuvasta kuluu, onkin lopulta erittäin sattumanvarainen, ja onnistuu hyvin epämääräisellä tavalla. Ensimmäisen Ocean’s Elevenin tasoiseen kutkuttavuuteen ei päästä missään vaiheessa, ja lopun pakollinen yllätyskäännekin tuntuu hihasta vedetyltä.
Elokuvan suurin ongelma löytyy vetelästi kuvatun ryöstökeikan ohella myös ryöstöporukan sisällä vallitsevan kemian puutteesta, sillä varsin isolla rahalla mukaan saadut tähdet eivät onnistu luomaan vaikutelmaa yhteen hiileen puhaltamisesta. Toki kasassa on ylipäätään niin laidasta laitaan erityyppinen näyttelijäkaarti, että kuvauspaikalla tuskin saatiin aikaan samanlaista kaverihenkeä kuin siinä tapauksessa, että Stillerin rinnalla olisivat heiluneet vaikka Owen Wilson ja Vince Vaughn. Syy voi olla myös Ratnerin ohjauksessa, sillä elokuva kaipaisi etenkin loppua kohden napakkaampaa otetta, että katsojaa oikeasti kiinnostaisi nähdä, miten keikka saadaan pakettiin.
Hyvistä näyttelijöistään huolimatta Tower Heist hukkaa lähes kaiken potentiaalinsa ja lässähtää keskinkertaisen alapuolelle luokiteltavaksi ajankuluksi. Kokonaisuutena kyseessä siis on elokuva, jota kannattaa harkita ainoastaan vuokraamon hyllyltä mukaan napattuna.
Olli Riihimäki (29.11.11)