paranormaali ||| koulukiusatut ||| eläimet ||| nettivideot ||| ruoka ||| Simpsonit ||| Robin ||| Facebook ||| alekoodit ||| haku
yhteydenotot sähköpostilla: juttuvinkki(at)findance.com - yhteistyo(at)findance.com - mainonta(at)findance.com - info(at)findance.com

Captain America: The First Avenger


Captain America: The First Avenger
Ensi-ilta: 19.08.2011
Kesto: 2 h 2 min
Ikäraja: K13

Ohjaaja: Joe Johnston

Pääosissa:

Chris Evans
Hayley Atwell

Hugo Weaving
Stanley Tucci

Joe Johnstonin (Jurassic Park III, The Wolfman) ohjaama Captain America: The First Avenger laittaa pakettiin erittäin sarjakuvaleffapitoisen kesän. Kyseessä on jo kolmas tänä vuonna julkaistu Marvel-filmatisointi, ja se toimiikin alkusoittona ensi vuonna nähtävälle suuremman luokan The Avengers-leffalle, jossa nähdään kunnon kavalkaadi firman supersankareita. Captain America: The First Avengerin päärooleissa nähdään Chris Evans, Hugo Weaving ja Hayley Atwell.

Tarinankerronnaltaan elokuva on poikamainen, 1940-luvun alkuun sijoittuva sotaseikkailu, jossa lyhyt ja hintelä amerikkalaisnuorukainen Steve Rogers (Evans) haluaa välttämättä rintamalle taistelemaan natseja vastaan. Värväystoimistot eivät kuitenkaan ole samaa mieltä, ja ties kuinka monennen kieltävän vastauksen jälkeen Rogersille tarjoutuukin yllättävä tilaisuus päästä osaksi armeijan huippusalaista supersotilashanketta, kun natseja Amerikkaan paennut tiedemies Abraham Erskine (Stanley Tucci) huomaa vahvan oikeudentajun omaavan nuorukaisen sinnikkyyden.

Erskinen kehittämä seerumi vahvistaa kantajansa kaikkia ominaisuuksia, joten salaisessa laboratoriossa letkuihin kiinnitetty Rogers saa silmänräpäyksessä melkoisen määrän uutta lihasmassaa ja myös pituutta. Pian käy kuitenkin ilmi, että supersotilasseerumi on haluttua tavaraa myös natsien riveissä, ja etenkin armeijan paranormaaliin osastoon keskittyvässä Hydra-osastossa, jota johtaa Erskinen vanha tuttu, seerumin varhaisemman version koekaniinina toiminut Johann Schmidt (Weaving), joka tunnetaan nykyisin nimellä Red Skull. Nähtyään uuden seerumin tehon, eräs Red Skullin soluttautujista ottaakin Erskinen hengiltä ja räjäyttää laboratorion, etteivät amerikkalaisjoukot saisi supersotilaillaan yliotetta sodan kulusta.

Ainoaksi eläväksi todisteeksi supersotilasseerumin tehosta jäänyt Rogers ei suurista voimistaan huolimatta ole kuitenkaan riittävä ase natseja vastaan, joten mies pestataan hallituksen propagandahahmoksi. Tähtilipputrikoisiin sonnustautunut ja tanssityttöjen ympäröimä Captain America kiertääkin pian ympäri Yhdysvaltoja, esiintyy mainoksissa ja elokuvissa, ja valaa samalla kansaan uutta sotaintoa. Obligaatiot menevät näin markkinoituna hyvin kaupaksi ja myös värväytymisluvut nousevat, mutta Rogers haluaisi kuitenkin tehdä maansa puolesta vieläkin enemmän. Lopulta trikoosankarille tarjoutuukin tilaisuus tositoimiin, kun paras kaveri Bucky Sebastian Stan jää Hydra-joukkojen vangiksi Euroopassa, ja pelastusretkelle yksin lähteneen Rogersin kohtaaminen Red Skullin kanssa käy väistämättömäksi.

Marvel-filmatisointien saralla Captain America: The First Avenger on selvästi keskitasoa parempaa viihdettä, ja meininki on sota-ajasta huolimatta rempseää ja huoletonta kuin Korkeajännitys-sarjiksissa. Sankarina Captain America on myös perussupersankareista poikkeava siinä mielessä, että hahmon voimat ovat yli-inhimillisiä, mutta eivät silti aivan superluokkaa. Tuliaseita ja kaikenkestävää suojakilpeä käyttävä supersotilas onkin kertaluokkaa maanläheisempi vaikkapa ties mitä elementtivoimia hallitseviin X-Men-mutantteihin verrattuna.

Elokuvassa on myös hauskasti hyödynnetty Captain American syntyä nimenomaan armeijan propagandatarkoituksiin, sillä hahmo näki alun perin päivänvalon jo vuonna 1941, nousi nopeasti suosioon ja koki yhtä pikaisen unohtumisen sodan loputtua. Elokuvan musiikki ja värimaailma ovatkin tyypillisen sotaelokuvamaisia, vaikka Hydra-joukkojen myötä sekaan heitetään myös sädepyssyjä ja muuta scifirompetta. Lopputekstien aikana pyörivät, autenttisen ja överiksi vedetyn rajamailla roikkuvat animoidut propagandajulisteet ovat niin ikään hupaisa lisä, sillä urheiden jenkkisotilaiden sankarillista voittokulkua tuskin ottaa tänä päivänä tosissaan juuri kukaan.

Aavistuksen verran pölkkypäinen vanhan hyvän ajan sankarimeininki näkyy myös joissakin juoniratkaisuissa, jotka ovat niin kökköjä, että niille naureskelee ilokseen. Esimerkkinä vaikka yksinään Hydra-natsien linnoitukseen soluttautuva Captain America, joka hiippailee käytävillä jenkkiarmeijan lentäjävarusteissa ja tähtilippukilpi selässään, eikä edes hyödynnä leffakliseetä, jonka ansiosta kaikkien tajuttomaksi kolkattujen pahisten vaatteet ja varusteet istuvat aina sankarin päälle kuin mittatilaustyönä.

Näyttelijäntyöstä jää mieleen lähinnä Evansin kirkasotsainen sankarointi ja Weavingin toimiva roolisuoritus halveksuntaa uhkuvan selkeästi artikuloivana Red Skullina. Fyysisen olemuksensa puolesta Evans onkin nappivalinta päärooliin, ja hoitaa luikusta kaapiksi kasvavan, hiukan yksinkertaisen hahmonsa paljon luontevammin kuin aiemman supersankaripestinsä Fantastic Four-leffoissa. Naiskauneutta leffassa ei kunnon sotaelokuvaperinteiden mukaisesti juuri nähdä mutta Hayley Atwell hoitaa sankarin pakollisen ihastuksen roolinsa siedettävästi.

Kokonaisuutena Captain America: The First Avenger on suoraviivaisimpia, mutta samalla viihdyttävimpiä Marvel-filmatisointeja pariin vuoteen, ja onkin asenteensa puolesta enemmän velkaa lupsakalle Thorille kuin vakavammalle X-Men-sarjalle. Kieli poskessa kuvatun jenkkien asevoimien ylistämisen ohella elokuvasta onkin turha etsiä mitään syvällisempää sanomaa, joten huoletonta supersankarisotaseikkailua halajavien kannattaa mitä pikimmiten tutustua Johnstonin viimeisimpään ohjaustyöhön lähimmässä elokuvateatterissa.

arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti tyhjä

Olli Riihimäki (25.08.11)


Uusimmat jutut

Suosituimmat jutut

Ensi-illassa

Haastattelut

Vanhat suosikit

Mainoksia

Vanhat suosikit






ISSN 1458-428X || Copyright Findance.com 1998 - 2012 || info@findance.com