Kesha: Animal (Sony Music)
01. Your love is my drug
02. Tik tok
03. Take it off
04. Kiss n tell
05. Stephen
06. Blah blah blah feat. 3OH!3
07. Hungover
08. Party at a rich dude's house
09. Backstabber
10. Blind
11. Dinosaur
12. Dancing with tears in my eyes
13. Boots & boys
14. Animal
15. Vip
3.07
3.20
3.35
3.28
3.32
2.52
3.52
2.56
3.07
3.17
2.55
3.29
2.56
3.57
3.32
Aiemmin jo Flo Ridan Right Round -hitissä kuultu Kesha on ollut alkuvuoden suurimpia komeettoja hitillään
Tik Tok, joka on hiljalleen noussut listakärkeen viime vuoden lopun julkaisun jälkeen. Nyt kehissä on kokonainen esikoisalbumi, Animal, jota on työstetty mm. Dr. Luken, Max Martinin ja Greg Kurstinin kanssa.
Kesha tuo mieleen Pinkin, joka on lähtenyt kokeilemaan rohkeampia konesoundeja. Terhakoista soundeistaan huolimatta
Animal on selkeä pop-levy, eikä se nouse edes Lady GaGan tasoiseen dance-henkeen. Jo ensikuuntelulla levykokonaisuus
tuntuu tehdyn hieman liian varman päälle. Tik Tok -biisin riemukkuus on kadoksissa, vaikka esimerkiksi jenkkilaulajattaren nasevaa räppiäkin kuullaan.
Tik Tokin lisäksi vain toisena singlenä julkaistu Blah Blah Blah on todella mukaansatempaava tapaus. Benny Blancon tuotanto toimii mainiosti ja loistavan 3OH!3-kaksikon vierailu
viimeistelee kaiken. Mukaan oltaisiin kuitenkin kaivattu tämänhetken supertuottajaa RedOnea. Hän olisi ollut mies, joka olisi saanut mukaan sen kultaisen kosketuksen, jolla sinänsä hyvät
biisit oltaisiin teroitettu timanteiksi. Hyvästä yrityksestä huolimatta kaikki jää hieman puolitiehen.
Albumi toimii kokonaisuutena kelvollisesti ja onneksi rokkaavampi ote on jätetty yhteen biisiin (Party At A Rich Dude's House).
Näin ollen, jos pitää muutamasta sinkkujen ulkopuolisesta biisistä, niin todennäköisesti myös koko levy miellyttää. Seuraavaan pitkäsoittoon toivoisin kuitenkin
vielä rohkeampaa otetta.
Antti Niemelä (26.01.10)