Cheek: Jare Henrik Tiihonen (Rähinä Records)


Cheek: Jare Henrik Tiihonen
01. Mitä tänne jää
02. Fresh feat. Sini
03. Jos mä oisin sä
04. Kaikki hyvin feat. Lord Est
05. Tytöt feat. Herrasmiesliiga
06. Haurasta feat. Tasis
07. Viihdyttäjä
08. Pelkkää puhetta
09. Kaltevaa pintaa feat. Sami Saari
10. Jare Henrik Tiihonen
11. Herrasmiesliiga feat. Mika Tauriainen
12. Jää feat. J. Ahola
3.54
3.54
3.51
4.16
3.28
3.38
4.00
3.38
3.47
4.32
4.13
3.58

Cheek ei jäänyt lepäämään laakereillaan Liekeissä-hitin jälkeen, vaan julkaisi uuden Jare Henrik Tiihonen -albumin vain vuoden kuluttua edellisestä. Kaiken lisäksi räppäri vain kiristää tahtiaan: levy debytoi hiphopille harvinaisesti Suomen albumilistan ykkösenä. Albumi on nimetty tavallaan oivasti jatkoksi edelliselle levylle Kuka sä oot.

Pitkäsoiton ensimmäinen single, Jos mä oisin sä, on mainio näyte levyltä. Millionaire Men on luonut upeat soundit, Cheekin räpissä on naseva ote pätkivän efektin kera ja kaikki viimeistellään vielä erityisellä yksityiskohdalla, joka on tässä tapauksessa Firevisionin mieleen tuova syntikkamelodiaosuus. Sanoitukset ovat myös alkaneet elää nuorten suussa, sen verran tarttuva heitto "jos mä oisin sä, kyl mäkin olisin mun kaa" on.

Sinkun lisäksi levy osaa vetää puoleensa muissakin biiseissä lennokkailla soundeillaan, joista voi kehua erityisesti MMeniä: itsetutkiskeleva Mitä tänne jää ja suuren urheilujuhlan tuntua sisältävä Viihdyttäjä ovat musiikkitaustojensa osalta pelkkää laatua ja kaiken lisäksi molempien sanoituspuolikin on hallussa. Viihdyttäjälle voi antaa vielä lisäpisteitä Cheekin mainiosti hoitamasta c-osasta. Levyn nimikkobiisi Jare Henrik Tiihonen taas on sanoituksiensa osalta keskimääräistä Cheekiä syvällisempi kuten biisin nimen kautta tulee ollakin eikä Coach Beatsin soundiosastokaan ole hullumpi.

Vaikka edellä mainituissa biiseissä on hurjasti draivia, niin levyn parhaaksi biisiksi nousee Herrasmiesliiga, jossa on mukana Cheekin posse Herrasmiesliiga ja nerokkaasti biisiin haettu Entwinen laulaja Mika Tauriainen, jonka yhdistää Cheekiin mikäpä muukaan kuin biisin kehyksenä toimiva Lahti. Sähkökitarasoolo tuo vielä kappaleeseen upean kruunun. Cheek on houkutellut metallipuolelta mukaan myös Teräsbetonin Jarkko Aholan, mutta miehen laulama kertosäe jää yllättävänkin valjuksi, vaikka Jää-biisin tunnelma on muilta osin reilassa.

Levy on täynnä myös muita oivia vierailijoita. Suomisoulin kummisetä Sami Saari terästää tunnelmapitoista Kaltevaa pintaa -biisiä, mutta ehdottomasti paremmin kolahtaa Haurasta, jossa tasaisen varma Tasis laulaa upean kertosäkeen. Lisäksi pianovetoisessa biisin tunnelmassa ja kunnianhimoisissa sanoituksissa on juuri sopivasti syvyyttä, joka elävöittää myös albumin kokonaisuutta. Lord Estin tähdittämä ja MGI:n tuottama Kaikki hyvin on puolestaan leppoisaa materiaalia, joka saa hetkessä hyvälle tuulelle ja erityisesti c-osa tiivistää vetovoiman.

Naisvokaaleja tarjotaan reippaissa merkeissä vain biiseissä Fresh ja Tytöt. Näistä ensimmäinen jää levyn kehnoimmaksi vedoksi, Sinin lauluosuudet eivät vain herätä kiinnostusta. Sen sijaan mikkoalatalomainen Tytöt on sekä sanoituksiltaan että Waldo's Peoplen Karoliina Kallion äänen osalta tiukkaa biletavaraa.

Jare Henrik Tiihonen on tasapainoinen keitos bileräppiä ja syvällisempää osastoa, jolta odottaisin jatkossa kuitenkin vielä kovempia panoksia, jossa ajatukset liikkuisivat hieman enemmän myös Cheekin oman elämän ulkopuolella. Kokonaisuutena levy on kuitenkin ehdottomasti parasta Cheekiä tähän mennessä. Artistille on muodostunut kiinnostava persoona, jota saadaan vielä nostettua erinomaisella tuotannolla, jossa soundeissa on juuri sopivan elävä ote. Kun mukana on vielä erinomaisesti mukaan nivotut vierailevat artistit, niin levy tulee vetämään käsiä pystyyn ilman muuta myös hiphop-piirien ulkopuolella.

arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti tyhjä

Antti Niemelä (04.06.09)


Jaa

Arvostelut

01.08.10Jippikayjeisingle9AN
04.06.09Jare Henrik Tiihonenalbumi9AN
27.04.09Jos mä oisin säsingle7AN
04.09.08Kuka sä ootalbumi5MP
22.04.08Liekeissäsingle5MH
31.05.07Kasvukipujaalbumi5MP
11.04.07Sun täytyysingle7AN
16.05.05Käännän sivuualbumi7AN
13.05.05Liikusingle8AN
02.01.05Avaimet mun himaansingle7AN
03.06.04Avaimet mun kulmillealbumi6AN
19.05.04Raplaulajan vapaapäiväsingle5AN
24.03.04Avaimet mun kiesiinsingle8AN

Haastattelut

06.07.2005

Kotisivut

www.cheekki.com

Artikkelit

09.09.2009 / Kalajoen juhannus 2009

Uutiset

27.01.2012 / Cheek hyppäsi Sauli Niinistön kelkkaan

01.08.2010 / Cheek - JHT2 ilmestyy 22. syyskuuta

22.04.2009 / Cheek - Jare Henrik Tiihonen

23.04.2008 / Kuka sä oot?

31.07.2007 / Cheek kohtaa Tuhlaajapojan uudessa musiikkivideossa

08.03.2007 / Rähinä ja Cheek yhdessä

29.06.2005 / Pipefestin esiintyjiin lisäyksiä

Suosituimmat

Mainoksia

Musiikki

Viihde

Elokuvat / tv

Maailmalta

Ensi-illassa

Suosituimmat

Albumit

Singlet

Haastattelut





ISSN 1458-428X || Copyright Findance.com 1998 - 2011 || info@findance.com