Kelis: The Hits (EMI)
01. Caught out there
02. Milkshake
03. Got your money (ft ODB)
04. Trick me
05. Lil star (ft Cee-Lo)
06. Get along with you
07. Young, fresh n’ new
08. Truth or dare (ft N.E.R.D. & Pusha T)
09. Bossy (ft Too Short)
10. In public (ft Nas)
11. Millionaire (ft Andre 3000)
12. Finest dreams (ft Richard X)
13. Suspended
14. Good stuff (ft Terrar)
4:12
3:05
4:02
3:28
4:51
4:30
4:39
3:39
4:35
4:28
3:47
4:14
4:55
3:54
Neljän albumin jälkeen amerikkalainen r&b-laulaja Kelis julkaisi sitten hittejään yhteen kansiin niputtavan kokoelman The Hits. Naikkonen ei ole kyllä ehtinyt tehtailla tarpeeksi kunnon hittejä, jotta tällaiselle kokkarille olisi tarvetta, joten pieni rahastuksen maku haiskahtaa.
Caught Out There on biisi, jota ei olisi enää halunnut kuulla. Vuoden 1999 ärsyttävin biisi on juuri se, joka sisältää sen kauhean “ooh, i hate u so much right now” -kiljunnan. Tämän hirvityksen tekemättä jättäminen olisi ollut varsinainen kulttuuriteko, varsinkin kun kyseisen kiljunnan ulkopuolella kappaleessa ei ole mitään muuta kunnon sisältöä. Muista ensialbumin biiseistä kokoelmalle ovat päätyneet Good Stuff, Get Along With You ja Suspended. Nämä kaikki ovat melko turhia täyteraitoja, joista ainoastaan Good Stuffissa on jotain järkeä.
Kelisin toiselta, Wanderland-albumilta mukaan on kelpuutettu ainoastaan Young, Fresh n’ New, joka edustaa r&b-huttua sieltä mitäänsanomattomimmasta päästä. Viimeisimmälle lätylle kuulunut Bossy onnistuu lähinnä ärsyttämään bitchmäisellä asenteellaan ja mukaseksikkäillä huokaisutaustoillaan. Samalta levyltä napattu Lil’ Star puolestaan on rasittava r&b-balladi, jossa Cee-Lon vokaalit määkivät kuin epävireinen lammaslauma tietäessään joutuvansa talveksi talliin.
Suurin osa kokoelman raidoista onkin peräisin kolmannelta levyltä, Tasty, josta lohkaistut sinkut Milkshake ja Trick Me nousivat jonkinlaisiksi hiteiksi Suomessakin. Kumpainenkin edustaa kyllä sellaista turhuutta, että ei mitään rajaa. Taustat ovat pelkkää saman osion paikallaanjunnaamista, eikä biiseihin ole vaivauduttu edes tekemään kunnollista alkua saati loppua. Vokaalitkin hukkuvat taustaan, eikä sanoista saa selvää.
Tästä päästäänkin siihen, että Kelis ei osaa edes laulaa, eikä hänen äänessään ole tarpeeksi persoonallisuutta. Biisien vokaalit koostuvat lähinnä säälittävistä huokailuista ja laulua muistuttamaan venytetyistä puhespiikeistä. Laulussa ei ole kunnollisia sävellyksiä koukuista puhumattakaan, eikä täten yksikään kokoelman biiseistä onnistu muodostamaan pienintäkään vetovoimaa. Ilmeisesti neitokaisen laulutaitoa korvaamaan onkin haalittu suuri joukko vierailijoita, joista esimerkiksi Ol’ Dirty Bastard ja Nas hoitavat osuutensa edes kohtalaisesti. Kelis on yksi aikamme turhimpia maailmantähtiä, ja The Hits vain tukee tätä mielipidettäni. Toivottavasti kokoelman julkaisu kielii uran lopettamisesta.
Markku Pajulahti (17.04.08) Merkitse itsesi artistin "Kelis" faniksi!