Vesa-Matti Loiri: Inari (Warner Music)


Vesa-Matti Loiri: Inari
01. Siipeen jos sain
02. Talo meren rannalla
03. Voi kuinka me sinua kaivataan
04. Koti-ikävä
05. Yhtenä iltana
06. Sinä lähdit pois
07. Minun nimeni on nimessun
08. Kaksi lensi yli käenpesän
09. Keihäänkärki
10. Kurjuuden kuningas
11. Lapsuuden sankarille
12. Ruoste
13. Viime yönä ennen kahta
3.33
4.35
4.43
3.57
5.08
3.50
3.28
4.21
5.31
3.33
5.30
4.28
4.50

Samuli Edelmann vakuutti loppuvuodesta Virsiä-levyllään ja nyt saman tekee Vesa-Matti Loiri Inari-levyllään, joka on tavallaan jatkoa aiemmin julkaistulle Ivalo-albumille. Loiri ja Edelmann voidaan ottaa samassa yhteydessä esille siksi, että molemmat ovat parhaimmillaan äärimmäisen hauskoja miehiä, mutta toisaalta he onnistuvat myös herkistämään ihmisiä erittäin karismaattisilla tulkinnoillaan.

Inari-levyllä versioidaan Ivalo-levyn tavoin kotimaisia klassikkobiisejä akustishenkisesti. Mukana on niin Ultra Brata (Sinä lähdit pois) kuin Eppu Normaaliakin (Voi kuinka me sinua kaivataan).

Hector-cover Yhtenä iltana on hyvä esimerkki albumin linjasta ja tässä tapauksessa kaikki menee nappiin täydellisesti. Hannu Pikkarainen on ottanut kaiken irti akustishenkisestä äänimaailmasta ja Loirin ääni huipentaa tunnelman todella kauniiksi. Vaikka levy on päällimmäisiltä osin akustinen, niin esimerkiksi Talo meren rannalla luo upeaa soundimaailmaa koneiden avulla.

Edellä mainittujen biisien lisäksi erityisesti Lapsuuden sankarille ja Ruoste vakuuttavat. Vaikka alkuperäiset versiot ovat hyvin hanskassa, niin tuntuu, että Loiri herättää biiseissä selkeästi uudenlaista henkeä. Vielä kun mukaan pistetään pieni annos Angeleiden ääntä biiseissä Voi kuinka me sinua kaivataan ja Keihäänkärki, niin kokonaisuus saa hienosti väriäkin.

Inari on parhaimmillaan todella upeaa tulkintaa niin laulun kuin sovituksienkin puolesta. Vaikka levy on aavistuksen verran epätasainen, niin silti mistään biisistä ei löydä erityisen pahaa sanottavaa. Kokonaisuudesta erottuva riehakkaampi Minun nimeni on nimessun -biisikin onnistuu loppujen lopuksi innostamaan. Loiri voi todellakin viihdyttää Inarillaan, vaikka juuri nyt kylpisit ennakkoluuloissa!

arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti tyhjä

Antti Niemelä (31.12.07)


Jaa

Suosituimmat

Mainoksia

Musiikki

Viihde

Elokuvat / tv

Maailmalta

Ensi-illassa

Suosituimmat

Albumit

Singlet

Haastattelut





ISSN 1458-428X || Copyright Findance.com 1998 - 2011 || info@findance.com