Apulanta: Koneeseen kadonnut (Levy-yhtiö)


Apulanta: Koneeseen kadonnut
01. Koneeseen kadonnut
02. Likainen vesi
03. Syntisten pelastaja
3.44
3.37
2.56

Apulanta julkaisee uuden albuminsa, Eikä vielä ole edes ilta, 7. helmikuuta. Tulevan albumin ensimmäinen sinkku, Koneeseen kadonnut, jatkaa vankasti yhtyeen rotevaa hittiputkea.

Toni Wirtasen tunnistettava ääni on taas hyvässä vedossa ja varsinkin kertosäkeessä kuulijalle ojennetaan aimo annos vetovoimaa. Myös musiikkitausta on jälleen kerran onnistunut ja erityisesti piano tuo yleissoundiin kaivattua väriä. Koneeseen kadonnut ei itse asiassa kolahtanut aivan ensimmäisillä kuuntelukerroilla, mutta sittemmin biisi on vienyt tehokkaasti mennessään.

B-puolina tarjoillaan tällä kertaa biisejä nimikkeillä Likainen vesi ja Syntisten pelastaja. Likainen vesi on simppeli perusbiisi, joka on b-puolena varsin ok, mutta se tuskin muodostuu millään muotoa ikimuistoiseksi. Poikkeuksellisesti rumpali Sipen säveltämä ja sanoittama Syntisten pelastaja taas on paljon erottuvampi tapaus. Sipe on toki osoittanut terävän kynänsä soololevylläänkin ja Syntisten pelastaja on yhtälailla hieno sulka hattuun.

arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti tyhjä tyhjä

Antti Niemelä (29.12.06)


Jaa

Suosituimmat

Mainoksia

Musiikki

Viihde

Elokuvat / tv

Maailmalta

Ensi-illassa

Suosituimmat

Albumit

Singlet

Haastattelut





ISSN 1458-428X || Copyright Findance.com 1998 - 2011 || info@findance.com