Kwan: Dynasty


Kwan: Dynasty
01. Introduction
02. K.W.A.N.
03. Padam
04. Microphoneaye
05. Late
06. Rock Da House
07. Micless MC
08. 247
09. Match in the gastank
10. All my love
11. U&I (feat. Siiri,YOR123 & Hopee)
12. Interlude
13. Micless MC (LPT-One Remix)
14. Microphoneaye (DJ Midas Remix)
15. Late (Tom-I Remix)
16. Globalization
+ CD-ROM
0.37
3.33
3.32
3.28
4.16
3.17
3.45
3.54
3.12
3.47
4.23
1.14
4.31
4.24
5.53
4.50

Kwan on menestynyt loistavasti Suomen singlelistalla ensimmäisillä singleillään Padam ja Microphoneaye ja yhtyettä ollaankin kovasti viemässä ulkomaille. Kwan käsitetään usein vain äänessä olevien MC Marikon ja MC Tidjânin yhtyeeksi. Kwanin takana ovat kuitenkin heidän lisäkseen myös DJ Amara, kitaristi-tuottaja Antti Eräkangas, The Rasmuksesta tuttu tuottaja Pauli Rantasalmi, basisti Kusti Kaukoniemi, rumpali Risto Rikala ja perkussionisti Tatu Ferchen, joka on tullut tutuksi Far Out -ohjelman mainiosta parivaljakosta Tatu ja Eeka. Moni voikin yllättyä positiivisesti katsellessaan kansilehtisen kuvia.

Kwanin esikoisalbumi, Dynasty, yllättää tyylillään. MC Mariko laulaa monissa kappaleissa räppäämisen sijaan, eikä albumi olekaan koko ajan Padamin ja Microphoneayen tyylistä rankkaa räppäystä. Näitä MC Marikon laulamia ja MC Tidjânin räppäämiä albumin rauhallisimpia biisejä Late, Micless MC ja 247 voidaan verrata vaikkapa Spooksin Things I've Seen -hittiin. Meininki on erittäin tyylikästä ja sanoisinpa, että albumin parhaimmisto on singlejulkaisujen kanssa juuri näissä rauhallisissa biiseissä. Albumin rankempikin puoli toimii erinomaisesti, eivätkä esimerkiksi K.W.A.N. ja Rock Da House jää juurikaan singlejen vetovoimasta. Kwan toimii mainiosti myös ilman MC Marikoa, sen osoittaa All My Love.

Levyn pääkieli on tutusti englanti, mutta albumilla kuullaan lisäksi suomea, ranskaa, saksaa ja espanjaa. Espanjaa kuullaan albumin loppupuheessa, jossa Jorge Hernandez puhuu globalisoitumisesta. Neljää muuta kieltä käytetään kappaleessa U&I, jossa vierailevat Killerin Siiri, saksalainen YOR123 ja Ritarikunnan Hopee. Siiri laulaa kivasti englanniksi, YOR123 räppää saksaksi ja ranskaksi ja Hopee räppää jo liiankin tuttuja Ritarikunnan juttuja (keksisi välillä jotain muuta) suomeksi. Mariko ja Tidjân tyytyvät pieneen rooliin suomeksi. Albumin päättävät hienot miksaukset Micless MC:stä, Microphoneayesta ja Latesta. Kaikki miksaukset ovat erinomaisia, mutta DJ Midaksen trance-miksaus Microphoneayesta on enemmän kuin loistava, ehdottomasti yksi vuoden parhaista kotimaisista miksauksista.

Dynasty on loistava albumi ja oli todella positiivinen yllätys, että albumi on näin monipuolinen ja tyylikäs varsinkin musiikkitaustoiltaan. Dynasty-albumia kehtaa kyllä viedä ulkomaillekin ja tähän kannattaa ehdottomasti tutustua, vaikka singlet eivät olisi innostaneet (varsinkin jos Spooksin tyylinen hiphop miellyttää). Levyn CD-ROM-osio sisältää Padam-musiikkivideon.

arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti tyhjä

Antti Niemelä (25.04.01)


Jaa

Arvostelut

21.12.0810.000 Light Yearssingle8AN
07.04.06Little Notesalbumi7AN
29.11.04Love Beyond This Worldalbumi6AN
14.10.04Unconditional Lovesingle8AN
27.11.02The Die Is Castalbumi7AN
13.11.02Shinesingle7AN
03.08.02Rainsingle8AN
19.03.02Rock Da Housesingle6AN
02.10.01Latesingle9AN
25.04.01Dynastyalbumi9AN
05.04.01Microphoneayesingle9AN

Haastattelut

20.07.2001

Kotisivut

www.kwandynasty.com

Uutiset

05.12.2008 / Waldo´s People ja muut euroviisukokelaat kuunneltavissa

03.03.2006 / Kwania luvassa maaliskuun lopussa

Suosituimmat

Mainoksia

Maailmalta

Viihde

Musiikki

Elokuvat / tv

Ensi-illassa

Suosituimmat

Albumit

Singlet

Haastattelut





ISSN 1458-428X || Copyright Findance.com 1998 - 2011 || info@findance.com