Lily Allen: Alright, Still (EMI)
1. Smile
2. Knock ´em out
3. Ldn
4. Everything´s just wonderful
5. Not big
6. Friday night
7. Shame for you
8. Littlest things
9. Take what you take
10. Friend of mine
11. Alfie
3.15
2.55
3.05
3.24
3.14
3.06
4.01
2.54
3.22
3.57
2.42
Lily Allen on piristävä poptähti – kaikin puolin. Englantisen näyttelijä/jokapaikanhöylä Keith Allenin tytär on nykypäivän ylimanageroituihin, valmiiksi pureskeltuja soundbiteja suoltaviin poprobotteihin verrattuna ihastuttavan suorasukainen; hän muun muassa kutsuu MySpace-profiilissaan jäärärockari Bob Geldofia pirtsakasti ”v****pääksi”.
Allen on muutenkin vahvasti tämän päivän popympäristön kasvatti; hänen musiikillinen uransa lähti lentoon nimenomaan MySpacen kautta, minne hän latasi varhaisia kappaleitaan. Niistä kiinnostui 30 000 MS-ystävän lisäksi myös levy-yhtiö Regal. Lopputulos on tässä: ihanan pirteä sekoitus nostattavaa poppia ja elastisia reggaerytmejä, johon piikikkään fiksut sanoitukset leikkelevät omia uriaan.
Alright, Still on eittämättä kesälevy. Kaikki albumilla viittaa siihen: aurinkoiset melodiat, lievät karibialaisvaikutteet, eloisat rytmit ja tietysti Allenin railakas tyttöenergia. Mutta se ei tarkoita, että musiikki olisi kertakäyttötavaraa – se on kaukana siitä. Allen on erinomainen laulunkirjoittaja, joka ei vain ota itseään tai musiikkiaan turhan vakavasti.
Allen on maininnut vaikutteikseen kaikki Kate Bushista Dizzee Rascaliin ja tavallaan siinä on järkeä. Hänen musiikissaan kuuluu vahva ymmärrys parhaan brittiläisen populaarimusiikin perinteistä. Alfien voi katsoa ammentavan aina brittiläisen music hall –perinteen varieteejumputuksesta asti ja hittiviisu Smile toteuttaa nimensä antaman lupauksen paksun jamaikalaisrytmin ja technicolor-äänimaiseman säestyksellä. Everything’s Just Wonderful puolestaan naittaa vanhaa retro-Cardigansia ja rullaavaa biittiä äärilakonisiin havaintoihin maailmasta.
Ominaista Allenin musiikille onkin juuri se, että Smilessa hymyn herättää lurjusmaisen ex-kumppanin itku ja Everything’s Just Wonderfulin kertosäe esitetään täysin ironisessa merkityksessä. Not Bigissä taasen ex-poikaystävä saa kuulla, että oli surkea sängyssä (”How’d it make you feel if I told you that you never ever made me come?”). Auts. Päivänpaisteen hivelemästä musiikista ja piikikkäistä sanoituksista syntyy lopputulos, joka lupailee Allenille pitkää uraa.
Tässä vaiheessa on mahdoton päätellä, kuinka hyvin levy kantaa helmikuun räntäsateiden piiskatessa ikkunaa. Paras siis ostaa se niin kauan kuin aurinko vielä paistaa, sillä kesälevyksi se on liki täydellinen.
Santtu Reinikainen (07.08.06) Merkitse itsesi artistin "Lily Allen" faniksi!