Fatboy Slim: The Greatest Hits (Sony BMG)

Fatboy Slim: The Greatest Hits
01. The rockafeller skank
02. Praise you
03. Brimful of asha
04. Weapon of choice
05. Gangster trippin
06. I see you baby
07. Wonderful night
08. Right here, right now
09. Going out of my head
10. Sunset (bird of prey)
11. Everybody loves a carnival
12. Don´t let the man get you down
13. Demons
14. Sho nuff
15. Slash dot dash
16. Santa cruz
17. Champion sound
18. That old pair of jeans
3.56
3.47
4.00
3.39
3.31
3.29
2.44
3.55
3.42
3.59
4.04
3.17
3.14
3.20
2.55
4.17
2.59
4.43

Norman Cook pistää nyt kasaan Fatboy Slim -projektin tiimoilta syntyneet helmet. The Greatest Hits - Why Try Harder on koristeltu samalla kivalla pojalla kuin 98 vuoden menestyslevy You´ve Come A Long Way, Baby. Mainittakoon, että Yhdysvalloissa levyn kannessa komeilee kuitenkin Weapon Of Choice -videosta napattu Christopher Walkenin kuva. Levyllä on niin hittejä kuin hieman harvinaisempaakin materiaalia, jotka viimeistellään kahdella uudella biisillä.

Fatboy Slimin ensimmäistä albumia, Better Living Through Chemistry, edustavat Going Out Of My Head ja Santa Cruz sekä periaatteessa myös Everybody Loves A Carnival. Santa Cruz on tunnelmalliselta osaltoltaan parhaimmillaan varsin antoisa, mutta yli neljän minuutin kesto osoittautuu lopulta aivan liian pitkäksi hinkkaukseksi. Tukevampirytminen Going Out Of My Head on tuttua rokkaavampaa Fatboy Slimia vanhahtavien sävyjen kera. Mainitun kolmikon kovin veto on kuitenkin Everybody Loves A Carnival, joka on sambavetoinen versio esikoisalbumin Everybody Needs A 303 -kappaleesta. Edwin Starrin Everybody Needs Love -biisin pohjalta kasattu kappale on täynnä energiaa ja mukana on varsinkin julmetun tehokas TB303-osuus, jossa kenen tahansa kasvot vetävät punaiselle.

You´ve Come A Long Way, Baby oli Fatboy Slimin todellinen läpilyönti kohti listakärkiä. Levyltä ovat kokoelmalle kelvanneet sinkkuhitit The Rockafeller Skank, Gangster Trippin, Praise You ja Right Here, Right Now. The Rockafeller Skank ja Gangster Trippin sisältävät sellaista nasevaa bigbeat-otetta, että homma toimii hienosti näin melkein kymmenen vuotta myöhemminkin. Praise You talsii puolestaan leppoisampia polkuja, mutta sekaan pistetään vähän aina niin ihanaa TB303-soundiakin. Myös Right Here, Right Now on edelleen aivan loistobiisi, joka miellyttää erityisesti jylhällä tunnelmallaan.

Halfway Between The Gutter And The Stars seurasi vuonna 2000 ja levylle siitä napattiin biisit Sunset (Bird Of Prey), Weapon Of Choice ja Demons. Näistä jälkimmäinen pilataan jo pahasti Macy Grayn käheällä äänellä, mutta Weapon Of Choice ja Sunset esittelevät hienosti Fatboy Slimin parhaat puolet nasevasta heiluttelusta tunnelmapaahtoon. Vajaat pari vuotta sitten ilmestynyt Palookaville oli pettymys, mutta mainio Slash Dot Dash -ralli on kelpuutettu mukaan. Mutta kyllä Don´t Let The Man Get You Down ja Wonderful Night -biisitkin soljuvat varsin mukavasti.

Harvinaisempaa tavaraa edustavat aiemmin mainitun Everybody Loves A Carnival -kipaleen lisäksi Praise You -singlen b-puolena julkaistu Sho Nuff, Norman Cook Remix Cornershopin Brimful Of Ashasta ja Fatboy Slim Remix Groove Armadan I See You Babysta. Näille on kyllä ehdottomasti oma paikkansa levyllä, mutta mieluummin mukana olisi kuullut Beastie Boysin Body Movin -hittiä Fatboy Slim -muodossa.

Levyn täysin uusia vetoja ovat Champion Sound ja singlenä julkaistu That Old Pair Of Jeans, joissa molemmissa vokaaleista vastaa Lateef, jota kuullaan kokoelmassa myös biisissä Wonderful Night. Champion Sound on hiphopahtava kappale, joka saa persoonaa puolinasevasta taustastaan. That Old Pair Of Jeans taas on Praise You -hittiin verrattavaa leppoisaa liikahtelua, mutta se jää aika löysähköksi tapaukseksi.

The Greatest Hits - Why Try Harder ei sisällä kaikkia omia suosikkejani, mutta laajemmin tarkastellen se pitää sisällään lähes kaiken olennaisen Fatboy Slimin tuotannosta. Helposti tähän kuitenkin hinkuisi jonkinlaista kakkoslevyä, jossa olisi enemmän harvinaisempaa tavaraa, vaikkapa sitten ihan muilta Norman Cookin projekteilta. Nyt levyn hankinta on vähän siinä ja siinä, mikäli omistaa jo kaikki Fatboy Slimin pitkäsoitot. Itse musiikki on kuitenkin suurimmalta osin täyttä rautaa.

arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti tyhjä tyhjä

Antti Niemelä (19.07.06)

Merkitse itsesi artistin "Fatboy Slim" faniksi!

| Arvostelut |

19.07.06The Greatest Hitsalbumi8AN
20.06.06That Old Pair Of Jeanssingle5AN
22.11.04Palookavillealbumi6AN

| Kotisivut |

www.fatboyslim.net

| Uutiset |

14.05.2008 / Fatboy Slim lihoi / laihtui ulos nimestään

| Fanit |

Aubrey_Vonnassaudillenber // Jack_Lesage25a0 // Juzzy // Tebic // Tiikeri007
Toni Kurkimäki

Haku sivustosta

Musiikkiuutiset

Viihdeuutiset

BB-uutiset

Haastattelut

Albumiarvostelut

Singlearvostelut

Päivän luetuin arvostelu

Foorumi

Lukijan sana

Sitähän se kaikki on...

lähetä oma viestisi

Power Play by mikko57

The Offspring - Stuff Is Messed Up
Dallas Superstars - Helium (radio edit) [nopeampi kuin original :)]
Fort Minor - Out the Back
Orkidea - Masochrist
Radiohead - Paranoid Android
Snow Patrol - Chasing Cars(Luke Terry remix)
The Offspring - Hammerhead
Kendi - Connected
Rufus Wainwright - Going To a Town

rss-syöte

Add to Google

Add to Netvibes


|| ISSN 1458-428X || Copyright Findance.com 1998 - 2008 || info@findance.com