Apocalyptica: Amplified (Universal Music)

Apocalyptica: Amplified
CD1
01. Enter sandman
02. Harmageddon
03. Nothing else matters
04. Refuse / resist
05. Somewhere around nothing
06. Betrayal
07. Farewell
08. Masters of puppets
09. Hall of the mountain king
10. One
11. Heat
12. Cohkka
13. Kaamos
14. Deathzone
15. Angel of death

CD2
01. Repressed feat. Matt Tuck & Max Cavalera
02. Path vol. 2 feat. Sandra Nasic
03. Bittersweet feat. Lauri Ylönen & Ville Valo
04. Hope vol. 2 feat. Matze Sayer
05. En vie feat. Marta Jandova
06. Faraway vol. 2 feat. Linda Sundblad
07. Life burns feat. Lauri Ylönen
08. Seemann feat. Nina Hagen

3.41
4.55
4.47
3.13
4.09
5.12
5.32
6.02
3.29
5.44
3.21
4.28
4.43
4.36
3.52


4.27
3.24
4.26
4.02
3.28
5.12
3.07
5.20

Apocalyptica nousi vuonna 1998 esille musiikkimaailmasta erottuvana selloporukkana, joka tykkäsi esittää omassa muodossaan Metallican klassikkoja. Vuosia on vierinyt, maine on kasvanut ja nyt on plakkarissa todella merkittävä levytyssopimus Yhdysvalloissa. Apocalyptican ensimmäinen aikakausi pistetään nyt kuitenkin pakettiin kokoelmalla Amplified - A Decade Of Reinventing The Cello, jossa ensimmäinen levy käsittää pelkkää instrumentaalia ja toisella levylle pistetään kaikki vokaalibiisit.

Metallica-covereista kokoelmalle ovat päätyneet Enter Sandman, Master Of Puppets, Nothing Else Matters ja One. Näistä kahdesta ensimmäisestä kuulee vielä Plays Metallica By Four Cellos -esikoisalbumin alkukantaisuutta, eikä kaksi jälkimmäistäkään Inquisition Symphony -albumin tuotosta ole vielä nyky-Apocalyptican veroista. Mutta onpa Nothing Else Matters kyllä upeaa kuultavaa tässäkin muodossa. Inquisition Symphony -levyltä ovat mukana myös Harmageddon ja Sepultura-cover Refuse / Resist. Ensimmäinen levyhän oli kauttaaltaan Metallicaa, mutta toisella levyllä coveroitiin Metallican lisäksi jo Sepulturaa, Faith No Morea ja Panteraa. Harmageddon oli yksi levyn kolmesta omasta biisistä. Sekä Refuse / Resist että Harmageddon ovat todella muhkeita vetoja, joissa voi melkeinpä tuntea, kun sormet naarmuuntuvat verille.

Loput ensimmäisen levyn aiemmin julkaistut biisit ovatkin sitten täysin omia tuotoksia paitsi Cult-albumilta peräisin oleva Hall Of The Mountain King, joka pistää uusiksi Edvard Griegiä. Cult-albumin toinen kokoelmalle päässyt instrumentaaliveto on Kaamos. Omissa biiseissä keskitytään mieluummin viimeisimpiin levyihin Reflections ja Apocalyptica, joista ensimmäistä edustavat Somewhere Around Nothing, Heat ja Cohkka ja jälkimmäistä Betrayal, Farewell ja Deathzone. Rummut saapuvat mukaan ja Apocalyptica alkaa saada nykyistä erittäin miellyttävää muotoaan. Biisit jyräävät kovaa, mutta Farewell ja Deathzone malttavat herätellä rauhallista tunnelmaakin. Ensimmäisen levyn päättää ennenjulkaisematon rymistely Angel Of Death, joka on cover Slayeriltä.

Toinen levy startataan uudella singlellä Repressed, jonka nimekkäinä vokaalivierailijoina hääräävät Bullet For My Valentinen Matt Tuck ja Soulflyn Max Cavalera. Biisi ei itsessään herätä suurta innostusta, mutta kyllähän Max Cavaleran vokaalit ovat aina peukun arvoiset. Antaisiko tämä myös viitteitä, minkä tason vierailijoita kuullaan tulevaisuudessa Apocalyptican levyillä?

Toisella levyllä kuullaan niin Rammsteinin Seemannia Nina Hagenin tulkitsemana kuin Lambrettan Linda Sundbladin herkistelyä Farawayssä. Vaikka mukana on Ville Valokin ja Lauri Ylönen peräti kahdesti, niin kyllä se kaikkein kovin Apocalyptican vokaalibiisi on Guano Apesin Sandra Nasicin tähdittämä Path vol. 2. Hope vol. 2 ja En Vie ovat kyllä kieltämättä yhtälailla erinomaisia biisejä.

Amplified kokoaa hyvin yhteen Apocalyptican tähänastisen uran. Kronologinen järjestys olisi ollut erityisen mielekäs tällaisella levyllä, jolloin olisi ollut helppo seurata yhtyeen kehitystä, joka on kyllä huomattava, kun kuuntelee ensimmäisiä Metallica-covereita. Odotan jo innoissani, minkälaisia mahdollisuuksia uusi levytyssopimus tarjoaa Apocalypticalle. Tällaisen yhtyeen kanssa painiessa ei ainakaan ideoista luulisi olevan pulaa.

arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti tyhjä tyhjä

Antti Niemelä (30.06.06)

Merkitse itsesi artistin "Apocalyptica" faniksi!

Haku sivustosta

Musiikkiuutiset

Viihdeuutiset

BB-uutiset

Haastattelut

Albumiarvostelut

Singlearvostelut

Päivän luetuin arvostelu

Foorumi

Lukijan sana

ripsipiirakka rules!

lähetä oma viestisi

Power Play by Mika (Syna)

Deck Jagger - Arcade Weapon
Bt - Dreaming
Filter - Take A Picture (Hybrid Remix)
Cape Town - Proglifter (Orginal Mix)
Syna - Do You Feel? (Syna´s Lost In Love Mix)
Headstrong Ft.Tiff Lacey - The Truth (David West Prog.Mix)
Hybrid - Visible Noise
Yves Larock - Rise Up
Hybrid - Last Man Standing
Way Out West - Killa (Orginal)

rss-syöte

Add to Google

Add to Netvibes


|| ISSN 1458-428X || Copyright Findance.com 1998 - 2008 || info@findance.com