Diablo: Mimic47 (Poko Rekords)


Diablo: Mimic47
01. Shadow world
02. Damien
03. Together as lost
04. In sorrow we trust
05. Mimic47
06. Condition red
07. Kalla
08. Blackheart
09. Kathryn
10. Rebellion of one
11. D.O.A.
3.36
4.39
3.36
4.31
3.09
4.45
1.56
4.07
3.57
3.17
5.39

Diablon Eternium sai vuolaita kehuja ympäriinsä, mutta itse en siitä perustanut. Siksi onkin ilahduttavaa kuinka kovaa Diablon uutuuslevy Mimic47 kolahtaa ja kuinka se on edellistä albumia joka suhteessa parempi. Juha Mietoa kovasti ihailevan yhtyeen muodostavat Rainer Nygård, Marko Utriainen, Aadolf Virtanen ja Heikki Malmberg.

Shadow World aloittaa levyn tiukalla rutistuksella. Kitarariffit raivoavat ansiokkaasti ja instrumentaalinen väliosa tuo kaivattua vaihtelua. Rainer Nygård on luonnollisesti kovana vokaaliosastolla. Damien jyrää parhaiten naisvokaaleilla sävytetyssä kertosäkeessään, kun taas Together As Lostin viehätys jää lähinnä kitaraosastoon. In Sorrow We Trust herättää rauhallisissa osuuksissaan oivasti tunnelmalinjaa, jonka kitarasoolo täydentää. Mimic47 ja Condition Red ovat väkeviä biisejä ja varsinkin niistä ensimmäisen kertosäe vetää puoleensa.

Kalla pitää hetken paussin rauhallisissa äänimaisemissa, joilla Diablo näyttää, että se taitaa myös koneiden käytön. Kalla muodostaa kitaran ja koneiden avulla todella oivaa tunnelmaa, joka toimii mainiona siirtymänä kohti Blackheartia. Raivokas biisi päätetään kolariäänillä ja melkein voisi vannoa, että äänet ovat peräisin Burnout-pelistä. Kathrynin viehätys piilee kitarassa ja Rebellion Of One herättää lieviä mielikuvia Kornin suunnasta. D.O.A. päättää levyn perusvarmoissa tunnelmissa soljuvan kitarasoolon kera.

Diablo antaa Mimic47:llään juuri sitä, mitä Eterniumin jälkeen kaipasin eli suurempaa vaihtelua biiseihin. Rutistus on koko ajan tiukkaa, mutta silti nyt on keksitty mukaan kaikenlaista sävytettä. Mukana on pieniä annoksia koneita, naisvokaaleita ja rauhallisia c-osia, joilla homma saadaan luistamaan paljon paremmin. Mimic47 vakuuttaa erityisesti kokonaisuudellaan, vaikka yksittäisiä helmiäkin on mukana.

arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti arvosanaelementti tyhjä tyhjä

Antti Niemelä (07.02.06)


Jaa

Arvostelut

22.07.08Icarosalbumi9LL
07.02.06Mimic47albumi8AN
01.03.04Eterniumalbumi4AN
22.12.03Read My Scarssingle5AN

Kotisivut

www.poko.fi/diablo

Artikkelit

10.06.2006 / Sauna Open Air 2006, Tampere

Suosituimmat

Mainoksia

Maailmalta

Viihde

Musiikki

Elokuvat / tv

Ensi-illassa

Suosituimmat

Albumit

Singlet

Haastattelut





ISSN 1458-428X || Copyright Findance.com 1998 - 2011 || info@findance.com